Antropologija budućnosti - jezik i komunikacija
Četvrta tribina ovogodišnjeg ciklusa Eppur si muove posvećena je jeziku i komunikaciji budućnosti.Tribina je održana u srijedu, 15. lipnja 2016. u 19 sati u Galeriji Kupola Gradske knjižnice.
Kao što je rekao jedan ugledni znanstvenik-genetičar, jezik je osnova kulture. Uspravan hod, slobodne ruke i razmjerno velik mozak bili su važni biološki potezi u razvitku čovjeka, ali je ipak kultura bila to što je čovjeku omogućilo da razvija različite ideje nevezane samo za biološke sposobnosti, i da ih podijeli s pripadnicima svoje zajednice. I kada se simbolika razvila u ljudskoj prapovijesti, prije 40.000 godina sudeći prema umjetnosti, ili možda čak prije, ljudski je rod već krenuo "prema budućnosti". Kultura, ako je shvatimo prema antropološkim definicijama, je prijenos simbolike - i to dovodi do nastavka ili do razvitka raznih rukotvorina, kao i tehnologije. Znamo da analitičari budućnosti čovjeka u pravilu stavljaju naglasak na pomake u tehnologiji i znanosti, ali za te pomake je također važno da se ideje naše vrste preko jezika (da ponovimo "osnove kulture") i dalje razvijaju, prenose i dijele, umjesto težnje prema globalnoj monotoniji, koja je, nažalost, u posljednje vrijeme postala sve očitija. Sudionici na ovoj tribini usmjerit će pozornost na jezik i komunikaciju budućnosti, ujedno će se predstaviti i model zonalnih konstruiranih jezika, prema jednom slavenskom jezičnom primjeru.
Urednik i voditelj tribine:
dr. sc. Emil Heršak
Izvanredni profesor Studija antropologije na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Sudionici tribine:
dr. sc. Vojtěch Merunka
Profesor na Češkom sveučilištu tehnologije i na Češkom sveučilištu zemljodjelstva u Pragu
dr. sc. Tomislav Pletenac
Izvanredni profesor na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
dr. sc. Mateo Žagar
Redovni profesor i predstojnik Katedre za staroslavenski jezik i hrvatsko glagoljaštvo Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Prijedlozi za čitanje:
- Akerlof, George A. ; Kanton Rachel E. Ekonomija identiteta : kako naši identiteti oblikuju naš rad, plaće i blagostanje. Zagreb : Mate, 2012.
- Atlas jezika : podrijetlo i razvitak jezika u svijetu / savjetnici Bernard Comrie ... [et al.]. Varaždin : Stanek, 2004.
- Cavalli-Sforza, Luigi L. Geni, narodi i jezici. Zagreb : Algoritam, 2008.
- Christakis, Nicholas A. ; Fowler, James H. Povezani : iznenađujuća moć društvenih mreža i kako one utječu na naše živote. Zagreb : Algoritam, 2010.
- Haviland, William A. Kulturna antropologija. Jastrebarsko : Naklada Slap, 2004.
- Huxley, A. Vrli novi svijet. Zagreb : Izvori, 1998.
- Kaku, M. Fizika budućnosti : kako će znanost oblikovati ljudsku sudbinu i naše svakodnevne živote do 2100. godine. Zagreb : Mate, 2012.
- Kapović, M. Čiji je jezik? Zagreb : Algoritam, 2011.
- Lice i naličje jezične globalizacije / uredila Barbara Kryzan-Stanojević. Zagreb : Srednja Europa, 2009.
- Matasović, R. Jezična raznolikost svijeta : podrijetlo, razvitak, izgledi. Zagreb : Algoritam, 2011.
- More, T. Utopija = Utopia. Zagreb : Nakladni zavod Globus, 2003.
- Nye, Joseph S. Budućnost moći. Zagreb : Mate, 2012.
- Plato Država. Zagreb : Naklada Jurčić, 2009.
- Sapir, E. Jezik : uvod u istraživanje govora. Zagreb : Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, 2013.
- Sykes, B. Adamovo prokletstvo : budućnost bez muškaraca: znanost o našoj genetičkoj sudbini. Zagreb : Algoritam, 2006.
- Šufflay, M. Na Pacifiku god. 2255. : metagenetički roman u četiri knjige. Zagreb : Prosvjeta, 1998.
- Verne, J. Pariz u XX. stoljeću. Zagreb : Naklada Zoro, 2012.
- Wells, Herbert G. Vremenski stroj ; Rat svjetova. Zagreb : Alfa : Zagrebačka naklada, 2001.