Imamo li slobodnu volju? – Filozofija i fizika u dijalogu
Osma tribina ovogodišnjeg ciklusa tribina Eppur si muove održana je u srijedu, 11. prosinca 2019. u 19 sati u Galeriji Kupola Gradske knjižnice.Imaju li ljudska bića slobodnu volju ili je riječ tek o prividu slobode? To je jedno od najvažnijih, ali i najtežih pitanja, kako tradicionalne filozofije, tako i moderne prirodne znanosti. O odgovoru na spomenuto pitanje ovisi temeljno poimanje nas samih – jesmo li puki automati ili slobodna bića – kao i poimanje naše moralne odgovornosti kao pojedinaca i kao društava. No našem se osjećaju vlastite slobode na putu kao prepreka nalazi neumoljivi determinizam prirodnoga svijeta, kojega je dio i samo izvorište našeg osjećaja slobode – ljudski mozak. Ova okolnost ne ostavlja nas s mnogo opcija – ili je determinizam istinit i sloboda volje ne postoji, ili je slobodna volja na određen način kompatibilna s determinizmom, ili pak sloboda volje postoji, a determinizam nije istinit. No kako sloboda volje može biti kompatibilna s determinizmom? Također, što bi značilo spašavanje slobodne volje poricanjem determinizma, primjerice, indeterminizmom kvantne teorije? Ne postaje li time sloboda tek nasumičnost, a ne sloboda izbora, bez čega zapravo nema moralne odgovornosti? O ovim i drugim filozofskim i fizikalnim aspektima problema slobodne volje razgovarat će se na tribini.
Urednik i voditelj:
dr. sc. Boris Kožnjak, filozof na Institutu za filozofiju u Zagrebu
Sudionici:
dr. sc. Filip Grgić, filozof na Institutu za filozofiju u Zagrebu
doc. dr. sc. Ivica Smolić, fizičar na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu
Prijedlozi za čitanje:
- Aspekti uma / uredili Maja Hudoletnjak Grgić, Davor Pećnjak, Filip Grgić. Zagreb : Institut za filozofiju, 2011.
- Dennett, Daniel C. Evolucija slobode. Zagreb : Algoritam, 2009.
- Lenk, H. Mala filozofija mozga. Zagreb : Naklada Jurčić, 2012.
- Pećnjak D. O problemu slobode volje. Zagreb : Institut za filozofiju, 2018.
- Penrose, R. Carev novi um : razmišljanja o računalima, razumu i zakonima fizike. Zagreb : Izvori, 2004.
- Penrose, R. Veliko, malo i ljudski um : s kritikama Abnera Shimonya, Nancy Cartwright i Stephena Hawkinga. Zagreb : MISL, 2008.
- Smilansky, S. Free will and illusion. Oxford [etc.] : Clarendon press <etc.>, 2002.
Članci:
- Filip Grgić, Postoji li slobodna volja? Neuroznanost: "To je iluzija, ljudske odluke danas možemo predvidjeti 7 sekundi unaprijed", Jutarnji list (2015) (razgovarala Tanja Rudež) https://www.jutarnji.hr/globus/postoji-li-slobodna-volja-neuroznanost-to-je-iluzija-ljudske-odluke-danas-mozemo-predvidjeti-7-sekundi-unaprijed/295900/ (28.11.2019.)
- Smolić, Ivica. Svemir između determinizma i nasumičnosti. Čovjek između Laplaceova demona i slobodne volje. Kaos. Ideje.hr 6. travnja 2019. http://ideje.hr/svemir-izmedu-determinizma-i-nasumicnosti-covjek-izmedu-laplaceova-demona-i-slobodne-volje-kaos/ (28.11.2019.)
- Grgić, F. Slobodna volja između filozofije i znanosti. // Obnovljeni život: časopis za filozofiju i religijske znanosti. 74, 4(2019) str. 443-462 https://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=326811
Imamo li slobodnu volju? - Filozofija i fizika u dijalogu
Uploaded by Knjižnice Grada Zagreba on 2019-12-12.