Grad u Gradskoj
GRAD U GRADSKOJ: DRUGI CIKLUS TRIBINA O ZAGREBU U GRADSKOJ KNJIŽNICI

U listopadu 2024. u Gradskoj knjižnici započinje drugi ciklus tribina Grad u Gradskoj, posvećenih gradu Zagrebu.

Ciklus Grad u Gradskoj pokrenut je 2023. godine na incijativu Ivane Fištrek i Gradske knjižnice, a u organizaciji Udruge za nezavisnu medijsku kulturu, izdavača portala H-Alter, i Knjižnica grada Zagreba/ Gradske knjižnice. Seriju tribina osmislio je Saša Šimpraga, dugogodišnji suradnik H-Altera i voditelj platforme 1POSTOZAGRAD, koji je urednik i voditelj tribina.

Fokus tribina Grad u Gradskoj su urbanističke, arhitektonske, krajobrazne, okolišne, kulturne i druge teme grada Zagreba, s posebnim naglaskom na budućnost pojedinih javnih prostora, urbanističkih cjelina i sklopova, čija je transformacija nužna, poželjna ili planirana.

U Zagrebu su tribine tog tipa rijetke, a institucionalno vođena javna polemika o temama urbanističkog razvoja grada ili uređenja javnih prostora uglavnom izostaje. ZgForum, ustanova osnovana upravo s ciljem da se omogući aktivno sudjelovanje građana u razvoju Grada, kao i uvid u projekte od značaja za razvoj Grada te rasprave o njima, u nadležnosti Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje Grada Zagreba, u praksi uglavnom ne provodi takve aktivnosti. Nadalje, strukovne publikacije i strukovna društva u tom su smislu također većinom pasivizirani, dok od posljednje promjene vlasti u Gradu i nevladina scena manje istupa kao kritički korektiv. Službene se pak javne rasprave, kada ih ima, provode pro forma i bez ranijeg upoznavanja javnosti s temom i mogućnostima.

Javna polemika o urbanističkim temama od društvenog je interesa, no kako je nedostatna ili nepostojeća, izostaje i veći i važniji potencijalni angažman zajednice. Kako bi se potaknuo razvoj svijesti građana o važnosti ovih tema te doprinijelo izgradnji kulture prostora, ovim tribinama u Gradskoj će se knjižnici otvoriti mjesto dijaloga i senzibilizacije javnosti za pitanja i mogućnosti razvitka grada. Portal H-Alter kontinuirano kritički i angažirano, a u okviru mogućnosti malog nezavisnog medija, prati i zagrebačke teme. Knjižnice grada Zagreba kao partner, odnosno Gradska knjižnica kao mjesto održavanja ovog ciklusa, a u kojoj se ujedno od 1955. godine odvija najdugovječnija zagrebačka tribina Književni petak, doprinosi time svojoj ulozi kulturnog i informacijskog središta lokalne zajednice.

Suradnjom nezavisne i institucionalne kulture kroz ovaj ciklus tribina posvećen gradu Zagrebu, nudi se novi sadržaj i nastoji se popuniti praznina javnih razgovora o gradu kao preduvjeta uređenijeg i demokratskijeg Zagreba te doprinijeti podizanju razine znanja o gradu.

Tribine uz etablirane, ponajviše nezavisne, stručnjake nastoji predstaviti i nova imena. Svaku tribinu prati najmanje dva teksta na portalu H-Alter, čime se dodatno doprinosi vidljivosti tema, odnosno senzibilizaciji javnosti i javnoj raspravi o budućnosti grada.

Ujedno, tekstove o svakoj tribini prati po jedna ilustracija ilustratorica mlađe generacije: Cicko (Dora Ivković), Petra Divković, Agata Lučić, Vendi Vernić i Hana Tintor. Cilj je podržati ilustraciju kao (gotovo izumrlu) novinsku formu, doprinijeti većoj vidljivosti tema, ali i potaknuti angažman ilustratorica i ilustratora na temama grada.

Novina drugog ciklusa su tematske jednovečernje izložbe. Povodom svake tribine predstavit će se mini izložba građe iz fonda zavičajne zbirke Zagrabiensia Gradske knjižnice, čime će se osnažiti teme, a jedinstvena zbirka posvećena Zagrebu na taj način dodatno otvoriti javnosti. Autorica svih izložbi je Ivana Fištrek, voditeljica zbirke Zagrabiensia.  

Najavne vizuale ciklusa dizajnirao je Niko Mihaljević.
Suradnica u Gradskoj knjižnici je Ivana Fištrek.
 
E-mail projekta: gug@kgz.hr.

Tribine će se održavati jednom mjesečno, u razdoblju od listopada 2024. do veljače 2025.

12. studenoga 2024. (Reci)Klaonica

Gosti: Maroje Mrduljaš, Jana Vukić
Urednik i voditelj: Saša Šimpraga

Gradska klaonica sa stočnom tržnicom preseljena je na lokaciju u Heinzelovoj ulici 1930-ih godina, dok je proizvodnja u tom kompleksu obustavljena 2000. godine. Prostor se gotovo četvrt stoljeća koristi kao skladišni, te za povremena kulturna i druga događanja. Kao iznimka, na lokaciji danas djeluje nezavisna kulturna scena (Reciklaonica), nekoliko umjetničkih ateljea te sportski i drugi sadržaji. Gradskih javno izloženih planova o budućnosti tog prostora za sada - nema. Bivša Klaonica, koja ima status kulturnog dobra Republike Hrvatske, nije predmet javnih rasprava, iako se radi o jednoj od strateški važnih lokacija za Grad. Budućnost lokacije je s jedne strane nepredvidiva, a jedno je sigurno: proći će još godine i godine prije neke značajnije promjene. S druge strane, moguća su rješenja na neki način već prisutna: kultura je oživjela minijaturni dio kompleksa, a zeleni prostori mogli bi postati priželjkivani javni park za dio grada u kojem parkova nema. 

O mogućim scenarijima za kompleks u Heinzelovoj 66, Saša Šimpraga razgovarat će s arhitektom i teoretičarem arhitekture Marojem Mrduljašem i sociologinjom Janom Vukić.

Naziv tribine (Reci)Klaonica preuzet je od autonomne kulturne incijative koja djeluje u prostorima bivše klaonice.

Povodom tribine, u Galeriji Kupola, bit će postavljena druga u nizu jednovečernjih tematskih mini izložbi s izborom građe iz zavičajne zbirke Zagrabiensia Gradske knjižnice, koju je odabrala Ivana Fištrek, a postavila Sanja Radulović. Izložba je u vitrini na 2. katu ispred zavičajne zbirke Zagrabiensia. (S. Š.)

Janković, V. Klaonica kreativnih sadržaja. // H-Alter, 8. 11. 2024.

1. listopada 2024.  Cvjetni trg

Gosti su Silva Kalčić i Darko Šimičić
Urednik i voditelj: Saša Šimpraga

Važne gradske trgove svi znaju, no svatko ih doživljava drugačije. Povijesni razvoj zagrebačkog Cvjetnog trga bilježi nekoliko osnovnih faza, a ova aktualna traje gotovo trideset godina. Specifičnost sadašnjeg rješenja trga je mjestimična improvizacija koja je nastupila nakon uređenja 1995. godine. Isprva postavljeni mramorni stolovi za cvjećare, uslijed pobune kulturne javnosti, zamijenjeni su sa šest kioska na južnoj strani trga. To privremeno rješenje preživljava desetljećima i bitno se ne propituje, iako guši trg i blokira logične pješačke pravce i vizure.

O mogućnostima drugačije prisutnosti cvjećarske djelatnosti, koja na trgu ima kontinuitet i po kojoj je i kolokvijalno trg nazvan, općenito o Cvjetnom ali i drugim zagrebačkim trgovima u centru grada kao mjestima društvenosti i poligonima za kulturu i umjetnost, njegovim kvalitetama i onome što  treba poboljšati, Saša Šimpraga razgovarat će s povjesničarkom umjetnosti Silvom Kalčić i kustosom Darkom Šimičićem.  

U povodu tribine bit će postavljena prva u nizu jednovečernjih tematskih mini izložbi s izborom iz građe zagrebačke zavičajne zbirke Zagrabiensia. Autorica izložbe je Ivana Fištrek. (S. Š.)
 
Baković, S. Cvijeće zaslužuje svjetlije okruženje. // H-Alter, 4. 10. 2024.
Popović, E. Kratka bilješka o Cvjetnom trgu. // H-Alter, 30. 9. 2024.
Šimpraga, S. Od bludilišnog pravilnika do obiteljskih albuma. // H-Alter, 24. 9. 2024.

Program Grad u Gradskoj podržan je od Grada Zagreba putem javnog poziva Kultura i umjetnost u zajednici. 

H-ALTER I GRADSKA KNJIŽNICA POKRENULI SU CIKLUS TRIBINA O ZAGREBU

Početkom listopada 2023. započeo je ciklus tribina o gradu Zagrebu u organizaciji Udruge za nezavisnu medijsku kulturu, izdavača portala H-Alter, i Knjižnica grada Zagreba, Gradske knjižnice, u kojoj se tribine održavaju jednom mjesečno od listopada 2023. do ožujka 2024. godine.

Seriju tribina osmislio je, uređuje ih i vodi Saša Šimpraga, dugogodišnji suradnik portala H-Alter i voditelj platforme 1POSTOZAGRAD.

Suradnjom nezavisne i institucionalne kulture kroz ovaj ciklus tribina posvećen gradu Zagrebu, nudi se novi sadržaj i nastoji se popuniti praznina javnih razgovora o gradu kao preduvjeta uređenijeg i demokratskijeg Zagreba, onoga koji podržava urbano sjećanje i doprinosi, prije svega, podizanju razine znanja o gradu.

Tribine uz etablirane, ponajviše nezavisne, stručnjake nastoji predstaviti i nova imena. Svaku tribinu prati najmanje dva teksta na portalu H-Alter (problemski tekst te osvrt na tribinu i/ili intervju), čime se dodatno doprinosi vidljivosti tema, odnosno senzibilizaciji javnosti i javnoj raspravi o budućnosti grada.

Ujedno, tekstove o svakoj tribini prati po jedna ilustracija koje će napraviti ilustratorice mlađe generacije: Cicko (Dora Ivković), Petra Divković, Ana Kovačić, Agata Lučić, Hana Tintor Vendi Vernić. Cilj je osnažiti ilustraciju kao (gotovo izumrlu) novinsku formu, doprinijeti većoj vidljivosti tema, ali i potaknuti angažman ilustratorica i ilustratora na temama grada.

Najavne vizuale dizajnirala je Petra Milički.
Suradnica u Gradskoj knjižnici je Ivana Fištrek.

E-mail projekta: gug@kgz.hr.


Program Grad u Gradskoj podržan je od Grada Zagreba putem javnog poziva Kultura i umjetnost u zajednici. 


5. listopada 2023. Kvaternikov trg i njegova zona

Gosti: Zoran Hebar, Marijo Spajić
Urednik i voditelj: Saša Šimpraga
 
Za razliku od prolaznosti i protočnosti ulica, trgovi su mjesta zaustavljanja i trajanja, zapisao je Radovan Ivančević. Zaustaviti se na Kvaternikovom trgu za svakoga od nas znači nešto drugo, no trg je malo kome ugodan. Manje o forenzici, a više o budućnosti i mogućnostima jednog od najvažnijih gradskih trgova, o tome kakav bi Kvatrić i njegova zona (lako) mogli biti, govorit će urbanist Zoran Hebar i krajobrazni arhitekt Marijo Spajić, predsjednik Udruženja krajobraznih arhitekata Hrvatske. (S. Š.) 

Šimpraga, S. Kvatrić kao eksperiment. // H-Alter, 2. 10. 2023.
Marković, I. Kvatrić kao simptom. // H-Alter, 16. 10. 2023.

7. studenog 2023. Tratinska - paralelni centar grada

Gosti: Borislav Doklestić, Janko Večerina 
Urednik i voditelj: Saša Šimpraga

Kako bi zagrebačka Tratinska ulica postala tratinastija, trebalo bi je osloboditi od automobila, osobito onih u mirovanju. Transformacija ove izuzetno važne ulice prema značajnijem pješačkom programu preduvjet je njezinu približavanju ulozi potencijalnog paralelnog centra grada. O novim i budućim pješačkim zonama u Zagrebu, o mogućnostima koje postoje već sada, ali i onima koje su još u perspektivi, te o tome što konkretno Tratinska ulica i zona oko nje može i treba postati govorit će arhitekt i urbanist Borislav Doklestić i Janko Večerina, liječnik koji se bavi utjecajem javnih prostora na zdravlje.  (S. Š.)

Pračić, F. Sretnija ulica. // H-Alter, 2. 11. 2023.
Marković, I. Peripatetička skica o urbanom neplaniranju. // H-Alter, 20. 11. 2023.

7. prosinca 2023. Plavi trg

Gosti: Igor Ekštajn, David Kabalin 
Urednik i voditelj: Saša Šimpraga    

Potencijalno najreprezentativniji zagrebački trg, zamišljen kao spona između Donjeg grada i Trnja, produžetak Zelene potkove i ishodište središnje osi, budući je trg između Glavnog kolodvora i Ulice grada Vukovara koji, međutim, postoji više-manje samo na papiru. Iščekivani trg desetljećima hibernira, tek povremeno oživljavan u brojnim vizijama, planovima i sporadičnim ostvarenjima koja računaju s totalom trga, ali ga zapravo ne nude. Najavljena izgradnja nove Gradske knjižnice u Paromlinu otvara i pitanje toga trga na kojem će se Knjižnica nalaziti. O mogućnostima za Plavi trg govorit će arhitekti Igor Ekštajn (videovezom iz Bostona) i David Kabalin.(S. Š.)

Šimpraga, S. Plavi trg. // H-Alter, 30. 11. 2023.
Marković, I. Grad u Gradskoj: Revitaliziranje Paromlina. // H-Alter, 2. 1. 2024.

23. siječnja 2024. Nove park-šume

Gošće: Cvijeta Biščević, Stanislava Odrljin
Urednik i voditelj: Saša Šimpraga
 
Park-šume osobito su važan segment zelene infrastrukture gradskih krajolika, a njihova je uloga još značajnija u kontekstu klimatske krize. Najveća zagrebačka nizinska šuma, Resnički gaj, ne samo da nije aktivirana kao javni prostor već nije ni istaknuta kao tema javnih razgovora. Uz tu i druge gradske stare i nove park-šume, na tribini će biti riječi i o zapadnom proširenju parka Maksimir, zelenom koridoru Medvednica - Sava u Mandlovoj, groblju kao krajobraznoj temi, budućim velikim parkovima u Travnom i Španskom, prijedlogu klimatskih parkova i parkova autohtonih vrsta, ali i bioraznolikostima gradskih prostora općenito i mogućnostima približavanja održivijim standardima i većim kvalitetama. Gošće su arhitektice Cvijeta Bišćević i Stanislava Odrljin. (S. Š.)

Bunjevac, L. Zagrebačke park-šume. // H-Alter, 17. 1. 2024.
Janković, V. Uniformirani zagrebački parkovi.  // H-Alter, 29. 1. 2024.

15. veljače 2024. Gredelj - zona otpora
 
Gosti: Ardijan Karlo Gashi, Ratko Miličević
Urednik i voditelj: Saša Šimpraga   
 
Prostor Gredelja prošao je transformaciju od strateške industrije do strateške lokacije, ali još uvijek nije postao strateška tema iako je najvrjedniji pojedinačni prostorni resurs Zagreba. Gredelj je pritom i svojevrsna trostruka zona otpora. Najprije se aktivna tvornica duže od stoljeća opirala integriranju u grad koji je parcelu okružio. Potom se ispražnjeni prostor, koji je već više od desetljeća u gradskom vlasništvu, opire privođenju novoj namjeni suvremenog središta grada. Konačno, treći, priželjkivani tip otpora, i to vlasnika parcele - građana i građanki Zagreba čijim je novcem Gredelj kupljen - protivi se bilo kakvom investitorskom urbanizmu. O tome hoće li se, kako i kada na tome prostoru dogoditi grad Saša Šimpraga razgovarat će s arhitektima Ardijanom Karlom Gashijem i Ratkom Miličevićem. (S. Š.)

Ekštajn, I. Gredelj treba otvoriti. // H-Alter, 12. 2. 2024.
Bunjevac, L. Gredelj kao proces // H-Alter, 19. 2. 2024.

12. ožujka 2024. Vrijeme i grad

Grad kao prostor života određuje i protok vremena. Vrijeme drugačije traje u parku, na ulici ili trgu. Svaka epoha i razdoblje svojstveni su svojemu vremenu i u tome različiti, stoga drugačije oblikuju grad i život u njemu. Na zadnjoj tribini ciklusa Grad u Gradskoj, o fenomenu bilježenja i prolaska vremena u gradu te manifestacijama trajanja i prolaznosti Saša Šimpraga razgovarat će s povjesničarkom umjetnosti Rosanom Ratkovčić i urarom Zlatkom Lebarovićem. Tribina se održava u povodu nedavne stote obljetnice javnog sata na glavnom gradskom trgu. (S. Š.)
 
Urednik i voditelj: Saša Šimpraga
Gosti: Zlatko Lebarović, Rosana Ratkovčić
 
Baković, S. Red letenja. // H-Alter, 5. 3. 2024.
Marković, I. Ritam vremena. // H-Alter, 18. 3. 2024.

Fištrek, I. Od politike malih koraka do artikuliranih smjernica. // H-Alter, 20. 3. 2024.