Igra kolo u dvadeset i dva
Pod vodstvom etnoglazbenice i znanstvenice Lidije Bajuk polaznici vokalne radionice Igra kolo u dvadeset i dva učit će hrvatske tradicijske pjesme na temu mitske simbolike brojeva. Radionica se održava u sklopu sedmog ciklusa programa Hrvatske mitske baštine u (ranome) srednjem vijeku kojeg knjižnica provodi u suradnji s Maticom hrvatskom.„Povedimo kolo u dvadeset i dva na tragu simboličkog jedinstva savršenog simbola vječnosti uroborosa - proniknimo u izabrane hrvatske tradicijske pjesme ususret pojedinačnome, brojnome, entropijskome i arhetipskome.“
dr.sc. Lidija Bajuk, nasl.doc., Institut za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, autorica i voditeljica glazbene etnoradionice
Prijave za radionicu na br.tel: 01/3703-414 ili na e-mail: knjiznica.vladimira.nazora@kgz.hr
Čakovčanka Lidija Bajuk radila je kao učiteljica, knjižničarka, profesionalna umjetnica. Danas je znanstvena suradnica u Institutu za etnologiju i folkloristiku te vanjska suradnica Filozofskog fakulteta i Fakulteta hrvatskih studija u Zagrebu. Objavila je 10 audioalbuma (kao jedna od utemeljitelja hrvatske etnoscene), 7 poetskih, 4 prozne, 4 stručne i 1 znanstvenu knjigu, brojne stručne i znanstvene radove. Širom Hrvatske sprovela je po dvadesetak etnografskih istraživanja, etnoglazbenih projekata i etnoradionica. Gostovala je na sveučilištima u Zagrebu, Zadru, Waterloou, Beču, Varšavi, Poznanju, Bratislavi. Inicijatorica je, suorganizatorica i/ili stručna suradnica nekoliko stručno-znanstvenih skupova, e-izložbe O hrvatskoj tradicijskoj glazbi Međimurja i oko nje, 48. međunarodne smotre folklora 2014. u Zagrebu i Veste feste - Festivala ženskoga tradicijskog glazbovanja u Vrpolju (Trilj). Potakla je i koordinirala zaštitu Međimurske popevke na nacionalnoj i svjetskoj te Ženskog kolendavanja na području župe Smokovljani u Dubrovačkom primorju na nacionalnoj razini. Scenaristica je HRT-ovih obrazovnih emisija Priča o žveglici i Suncokret: Ekologija duha, ekologija pamćenja M. Jović, dokumentaraca Nagrišpane traverse i Kartolina iz Krive kale A. Rozića te Međimurska popevka / A Folk Song of Međimurje za UNESCO. Oko dvije tisuće puta predstavljala se u domovini i svijetu. Pročelnica je Odjela za arheologiju i etnologiju MH, članica UO DHK, HDS-a, HED-a, ISFNR-a i P.E.N.-a. Dobitnica je 1 inozemne i 15 domaćih umjetničkih nagrada, među kojima nagrada Porin (2x), Franjo Ksaver Kuhač HDS-a i Milovan Gavazzi HED-a (2x). Odlikovana je Zlatnom plaketom grada Čakovca i proglašena počasnom građankom Međimurske županije, uručena joj je UNESCO-va Povelja za svjetsku zaštitu međimurske popevke.