“Sukob” znanstvene i religijske slike svijeta - slučaj Galilei
Nova tribina ciklusa Eppur si muove održati će se u srijedu, 6. studenoga 2024. u 19 sati u Galeriji Kupola.Postoji više pristupa stvarnosti. Jedan od njih je znanost, drugi vjera, koja se iskazuje u obliku pripadnosti određenoj religiji. Jesu li pristupi stvarnosti kakav nude znanost i religija suprotni ili možda komplementarni? Kako je to bilo u prošlosti, a kako je danas? Na tribini će se u glavnim crtama prikazati razvoj kozmologije od ranih civilizacija preko starozavjetne kozmologije i kozmologije Milećana do kršćansko-aristotelske kozmologije europskih sveučilišta 17. stoljeća, s naglaskom na ulozi božanskog elementa. Razmotrit će se odnos teorijske astronomije i kozmologije te izložiti glavne odlike astronomskih sustava aktualnih početkom 17. stoljeća. Opisat će se Galileijevi stavovi o kozmologiji i astronomiji te njegov doprinos postanku moderne fizike (Ptolemej, Kopernik, Brahe, Kepler). Izložit će se kratki životopis Galileijev, smještanje u vrijeme i okolnosti, njegova astronomska otkrića, rasprave koje su se iz toga razvile, suđenje koje rezultira Dekretom Kongregacije indexa sa stoljetnim posljedicama. Odnos Crkve prema Galileiju te kako je Crkva prihvaćala znanstvena otkrića otvara pitanje o tzv. sukobu znanosti i Crkve, kao i viđenje spomenutog "razdora" iz ondašnje perspektive te kako se na taj problem gleda danas.
Urednik i voditelj tribine:
Stipe Kutleša je umirovljeni znanstveni savjetnik u trajnom zvanju na Institutu za filozofiju u Zagrebu. Završio je studij filozofije i povijesti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te studij fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, također u Zagrebu. Doktorirao je filozofiju. Bavi se, između ostalog, poviješću i filozofijom znanosti, uključujući hrvatsku znanost i filozofiju, te odnosom znanosti i religije. Radio je u HAZU i predavao na nekoliko sveučilišta u Hrvatskoj i BiH.
Sudionici tribine:
Tihomir Vukelja je u Zagrebu završio studij fizike i poslijediplomski studij povijesti i filozofije znanosti te doktorirao filozofiju. Izvanredni je profesor na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, gdje predaje povijest i filozofiju fizike. Bavi se istraživanjem povijesti prirodoslovlja u Hrvatskoj.
Đuro Drobac rođen je u Konavlima. Diplomirao je i doktorirao eksperimentalnu fiziku čvrstog stanja na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Radio je na Institutu za fiziku u Zagrebu. Bavio se istraživanjem magnetizma, posebno konstrukcijom vrlo osjetljivih uređaja za induktivno mjerenje magnetskih svojstava tvari. Popularizacija fizike jedno je od njegovih područja djelovanja.
Prijedlozi za čitanje:
- Berti, D. Copernico e le vicende del sistema copernicano in Italia nella seconda meta del secolo XVI e nella prima del XVII : con documenti inediti intorno a Giordano Bruno e Galileo Galilei : discorso letto nella R. Universita di Roma in occasione della ricorrenza del IV centenario di Niccolo Copernico. Roma : Tipografia G. B. Paravia e C., 1876.?
- Blumenberg, H. Geneza kopernikanskog svijeta. Zagreb : Demetra, 2010. 2 sv.
- Galilei, G. Dijalog o dva glavna sistema sveta. Novi Sad : Akademska knjiga : Prirodno-matematički fakultet, 2012.
- Geymonat, L. Galileo Galilei. Zagreb : Naprijed, 1964.
- Hermann Vosen, C. Galileo Galilei i rimska osuda kopernikanskog sustava. Zagreb : Azur Journal, 1993.
- Husserl, E. Kriza evropskih znanosti i transcendentalna fenomenologija : uvod u fenomenološku filozofiju. Zagreb : Globus, 1990.
- Koestler, A. Mjesečarenja : kako se kroz povijest mijenjala slika svemira. Zagreb : Eneagram, 2017.
- Kučerin zbornik / <urednici Miroslav Berić, Vilijam Lakić>. Šibenik : Gradska knjižnica "Juraj Šižgorić" : Astronomsko društvo "Faust Vrančić", 1995.
- Loria, G. Galileo Galilei. Zagreb : Hrvatsko prirodoslovno društvo, 1952.
- Panchyk, R. Galileo za mlade : njegov život i ideje : 25 aktivnosti. Zagreb : Školska knjiga, 2012.
- Pieralisi, S. Urbano VIII e Galileo Galilei : memorie storiche. Roma : Tipografia Poliglotta della S.C. di Propaganda Fide, 1875.
- Rossi, P. Rođenje novovjekovne znanosti u Europi. Zagreb : In.Tri, 2019.
- Sis, P. Zvjezdani glasnik : knjiga koja govori o životu slavnog znanstvenika, matematičara, astronoma, filozofa, fizičara po imenu Galileo Galilei. Zagreb : ArTresor naklada, 2013.
- 100 znanstvenika koji su promijenili svijet / Jon Balchin. Zagreb : Školska knjiga, 2005.
- Supek, I. Heretik. Zagreb : Matica hrvatska, 1968.
- White, M. Galileo antichrist : a biography. London : Weidenfeld & Nicolson, 2007.