Igra kolo u dvadeset i dva
Radionica
11.11.2024. | ponedjeljak
Knjižnica Vladimira Nazora
Početak događanja: 17:00
Lidija Bajuk i Stanislav Kovačić
Polaznici vokalno-instrumentalne etnoradionice Igra kolo u dvadeset i dva uvježbat će tri hrvatske tradicijske pjesme, koje su upoznali na prethodnoj vokalnoj radionici s voditeljicom Lidijom Bajuk. Na ovoj radionici pjesme će se pjevati uz pratnju na violončelu, uz pomoć voditelja Stanislava Kovačića te će se osmisliti zajednička instrumentalna pratnja. Radionica se održava u sklopu sedmog ciklusa programa Hrvatske mitske baštine u (ranome) srednjem vijeku kojeg knjižnica provodi u suradnji s Maticom hrvatskom, ove godine na temu mitske simbolike brojeva.
Ukoliko svirate neki instrument ili udaraljke, ponesite ih na radionicu, ali umijeće sviranja nije uvjet za sudjelovanje.
Prijave za radionicu na br.tel: 01/3703-414 ili na e-mail: knjiznica.vladimira.nazora@kgz.hr
O voditeljima radionice:
Stanislav Kovačić rođen je u Zagrebu 9.4.1968. Završio je Filozofski fakultet u Zagrebu. Svirao je u sastavima: Šo! Mazgoon, Gego & Picigin band i Stampedo, te surađivao s mnogim drugima kao čelist i basist. Zadnjih godina bavi se skladanjem glazbe za kazalište i film. Izdao je i nekoliko vlastitih nosača zvuka: Street cello, Rock cello, Uspavanke za djecu i odrasle i Punk cabaret. Na Marulovim danima nagrađen je za glazbu kazališne predstave Judith French, a na Pulskom filmskom festivalu nagrađen je Zlatnom arenom za glazbu u filmu Sonja i bik.
Čakovčanka Lidija Bajuk radila je kao učiteljica, knjižničarka, profesionalna umjetnica. Danas je znanstvena suradnica u Institutu za etnologiju i folkloristiku te vanjska suradnica Filozofskog fakulteta i Fakulteta hrvatskih studija u Zagrebu. Objavila je 10 audioalbuma (kao jedna od utemeljitelja hrvatske etnoscene), 7 poetskih, 4 prozne, 4 stručne i 1 znanstvenu knjigu, brojne stručne i znanstvene radove. Širom Hrvatske sprovela je po dvadesetak etnografskih istraživanja, etnoglazbenih projekata i etnoradionica. Gostovala je na sveučilištima u Zagrebu, Zadru, Waterloou, Beču, Varšavi, Poznanju, Bratislavi. Inicijatorica je, suorganizatorica i/ili stručna suradnica nekoliko stručno-znanstvenih skupova, e-izložbe O hrvatskoj tradicijskoj glazbi Međimurja i oko nje, 48. međunarodne smotre folklora 2014. u Zagrebu i Veste feste - Festivala ženskoga tradicijskog glazbovanja u Vrpolju (Trilj). Potakla je i koordinirala zaštitu Međimurske popevke na nacionalnoj i svjetskoj te Ženskog kolendavanja na području župe Smokovljani u Dubrovačkom primorju na nacionalnoj razini. Scenaristica je HRT-ovih obrazovnih emisija Priča o žveglici i Suncokret: Ekologija duha, ekologija pamćenja M. Jović, dokumentaraca Nagrišpane traverse i Kartolina iz Krive kale A. Rozića te Međimurska popevka / A Folk Song of Međimurje za UNESCO. Oko dvije tisuće puta predstavljala se u domovini i svijetu. Pročelnica je Odjela za arheologiju i etnologiju MH, članica UO DHK, HDS-a, HED-a, ISFNR-a i P.E.N.-a. Dobitnica je 1 inozemne i 15 domaćih umjetničkih nagrada, među kojima nagrada Porin (2x), Franjo Ksaver Kuhač HDS-a i Milovan Gavazzi HED-a (2x). Odlikovana je Zlatnom plaketom grada Čakovca i proglašena počasnom građankom Međimurske županije, uručena joj je UNESCO-va Povelja za svjetsku zaštitu međimurske popevke.
Matica hrvatska
Program Hrvatska mitska baština u (ranome) srednjem vijeku podržava Ministarstvo kulture i medija RH.
Glazbena etnoradionica osmišljena je u sklopu institutskog projekta Tradicijska kultura u digitalnom okružju: razvoj Referentnog centra za nematerijalnu kulturu (TKuDOR) kojeg financira Europska unija - NextGenerationEU.