Bezimena

Izložba 09.11.2024. - 16.12.2024. Knjižnica Božidara Adžije dr. sc. Rosana Ratkovčić
Otvorenje izložbe u Knjižnici Božidara Adžije je 9. studenoga 2024. u 11.30 sati. Izložba je otvorena do 16. prosinca 2024. Uvod u izložbu je performans koji će biti izveden na dan otvorenja izložbe, u 11 sati, u ulici Ljudevita Posavskog (od Šubićeve do ulice Crvenog križa).

Izložba Bezimena zasniva se na knjižnom fondu knjižnice Božidara Adžije, koja, osim Gradske knjižnice, ima najveću zbirku antifašističke literature u Zagrebu. Na izložbi su predstavljene neke od najreprezentativnijih knjiga na zadanu temu, podijeljene u pet tematskih cjelina - o narodnooslobodilačkoj borbi, ilegalnom pokretu u Zagrebu, ženama u narodnooslobodilačkoj borbi, umjetnosti, uz izdvojenu cjelinu o poeziji. Knjige su povezane s biografijom narodne heroine Anke Butorac, po kojoj je jedno vrijeme bila nazvana današnja ulica Ljudevita Posavskog, što je tema performansa koji prati izložba.

Naziv Bezimena odabran je kao motiv koji se odnosi na predaju o herojskom držanju Anke Butorac, koja kao pripadnica antifašističkog otpora nakon ranjavanja, zarobljavanja i mučenja nije odala ni svoje ime, pa ustaše nisu znali koga su ubili. Taj motiv se na neki način ponavlja u preimenovanju nekadašnje ulice Anke Butorac. Na izložbi je biografija Anke Butorac tematski podijeljena u četiri povezane cjeline, s naslovima Solidarnost, Ljubav, Hrabrost i Sloboda, kao četiri važne egzistencijalne vrline koje su sadržane u njezinoj biografiji, a povezali smo ih tematski s izloženim knjižničnim fondom.

Anka Butorac (1902. - 1943.) bila je društvena aktivistica, revolucionarka, sudionica antifašističkog pokreta i narodna heroina. Po njoj je bila nazvana ulica u Zagrebu, kojoj je u devedesetim godinama 20. stoljeća vraćeno staro ime ulica Ljudevita Posavskog. Anka Butorac ponovno je ostala bez imena kada je njezino ime izbrisano iz naziva zagrebačkih ulica.

Performans polazi od imena Anke Butorac kao adrese, konvencionalnog načina kojim se u imenovanju gradskih ulica odaje počast određenim osobama, čime se promoviraju ideje i vrline koje te osobe simboliziraju, a u širem smislu tako se oblikuje identitet grada i vrijednosti koje bi taj identitet trebao nositi. Adresa ulice Anke Butorac preuzeta je sa starih poštanskih pošiljki poslanih u tu ulicu i prenesenih na naličje novih razglednica koje će se dijeliti prolaznicima u nekadašnjoj ulici Anke Butorac. Na ovaj način adresa ulice Anke Butorac bit će privremeno vraćena na mjesto gdje se nekada nalazila.

Performans će se održati na sjevernoj strani ulice, na potezu od Šubićeve do ulice Crvenog križa. Autorica izložbe i performansa je Rosana Ratkovčić. Suradnica na izložbi je Iva Džambaski (Knjižnica Božidara Adžije). Izložba i performans održavaju se u sklopu Dana sestara Baković.

_____

Više o manifestaciji: documenta.hr/novosti/dani-sestara-bakovic
Nositelj projekta je Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću, u suradnji s Knjižnicama grada Zagreba / Knjižnicom Božidara Adžije.
Projekt je podržan od Grada Zagreba temeljem javnog poziva Kultura i umjetnost u zajednici.