
Čuvari života: ključna uloga pčela i drugih kukaca oprašivača
Nova tribina ciklusa Eppur si muove održat će se u srijedu, 16. travnja 2025. u 19 sati u Galeriji Kupola.Medonosne pčele i drugi kukci oprašivači, poput bumbara, solitarnih pčela, leptira i muha lebdjelica, igraju presudnu ulogu u održavanju ekosustava i poljoprivrede. Oprašivanjem biljaka doprinose ukupnoj proizvodnji hrane, biološkoj raznolikosti i očuvanju zdravog okoliša.
Zbog negativnih utjecaja primjene insekticida u suvremenoj poljoprivrednoj proizvodnji, nestanka prirodnih staništa i gnjezdilišta „divljih“ pčela, izraženih klimatskih promjena te zaraznih i nametničkih bolesti pčela, svjedoci smo smanjenja brojnosti i vrsne zastupljenosti kukaca oprašivača te slabljenja i propadanja zajednica medonosne pčele.
Stoga je danas nužno obrazovanje i mobilizacija svih relevantnih dionika, od pčelarskog sektora i znanstvenika do donositelja odluka i građana svih dobnih skupina, te njihovo zajedničko djelovanje s ciljem očuvanja pčela i drugih kukaca oprašivača.
Urednica i voditeljica tribine:
Ivana Tlak Gajger je redovita profesorica u trajnom izboru na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, nagrađivana znanstvenica te zagovornica zdravlja i očuvanja pčela. Na Zavodu za biologiju i patologiju riba i pčela radi od siječnja 2006. godine. Voditeljica je ovlaštenog službenog referentnog laboratorija za bolesti pčela u Republici Hrvatskoj - APISlab. Osnovala je Edukativno-arhivsku postaju za pčelarstvo i uspostavila poslijediplomski specijalistički studij Honeybee Health Protection. Surađuje sa znanstvenicima, pčelarima, zakonodavcima i širom javnošću na promicanju održivog pčelarstva, javnog zdravlja i očuvanja kukaca oprašivača.
Sudionica tribine:
Ana Ješovnik je diplomirala biologiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, te doktorirala entomologiju na Sveučilištu Maryland i Institutu Smithsonian u SAD-u. Nakon doktorata se zapošljava u Zavodu za zaštitu okoliša i prirode, gdje od 2021. vodi projekt „Cro Buzz Klima - Divlji oprašivači Hrvatske i prilagodba klimatskim promjenama“. Od 2024. radi na Biološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, kao kustos Zbirke Zoologijskog zavoda. Teme kojima se bavi su ekologija, zaštita i popularizacija kukaca, s fokusom na divlje oprašivače i mrave.
Prijedlozi za čitanje:
- Bučar, M. Medonosne biljke primorske i gorske Hrvatske : staništa, vrijeme cvjetanja, medonosna svojstva. Petrinja : Arhitekti Salopek : Matica hrvatska Petrinja : Učiteljski fakultet Zagreb, Odsjek u Petrinji, 2018.
- Dobra pčelarska praksa : glavne bolesti medonosne pčele : kako ih prepoznati, spriječiti i liječiti : praktični priručnik / [prijevod i prilagodba Gordana Hegić, Snježana Ivić Gerovac, Astrid Sarapa]. Sveta Nedelja : Geromar, 2021.
- Fink, N. Inteligencija pčele. Zagreb : Hrvatsko prirodoslovno društvo, 1915.
- Flottum , K. Cjelovit i jednostavan vodič za pčelarstvo : ilustrirani priručnik za uzgoj pčela i izradu proizvoda od meda. Zagreb : Veble commerce, 2006.
- Igrec, G. U zemlji meda i mlijeka. Zagreb : Studio moderna, 2019.
- Kremer, D. ; Brajković , J. ; Bubalo, D. Medonosno bilje regije Gacke. Zagreb : Hrvatska gospodarska komora, 2021.
- Križ, J. Pčelarenje Farrarovom košnicom. Zagreb : vlast. nakl., 2023.
- Krnić, L. Ekološko pčelarstvo. Karlovac : vlast. nakl., 2011.
- Laktić, Z. ; Šekulja, D. Suvremeno pčelarstvo. Zagreb : Nakladni zavod Globus, 2008.
- Lunde, M. Povijest pčela : [roman]. Zagreb : Naklada Ljevak, 2018.
- Pohl, F. Suvremeno pčelarstvo : njega i razmnožavanje pčelinjih zajednica. Zagreb : Mozaik knjiga, 2016.
- Tomljanović, Z. ; Tlak Gajger, I. Dobra veterinarska praksa u pčelinjaku. Zagreb : Bayer, 2012.
- Umeljić, V. Tehnike pčelarenja. Rijeka : Naklada Uliks, 2018.
- Umeljić, V. U svijetu cvijeća i pčela : atlas medonosnog bilja. Split : Ilija Borković, 2004-2018. 2 sv.
- Vuković, S. Mjesečni radovi na pčelinjaku tijekom godine. Zagreb : Pčelarsko društvo Zagreb, 2012.