
Jadran Boban: Promatrači: Drukčiji pogled na demonstracije - oni koji promatraju
Izložba
11.04.2012. - 25.04.2012.
Knjižnica Silvija Strahimira Kranjčevića
Galerija Prozori
Jadran Boban
Između mobilizacije i čekanjaUlica je socijalni prostor ispresijecan poljima različitih značenja i dinamika i s izrazitim simboličkim potencijalom. „Izići na ulicu“ metaforička je sintagma za javni istup pojedinca i za građanski neposluh. U tom je smislu, ulica prostor koji omogućava glasnost glasova i vidljivost onih subjekata koji se nalaze na rubovima ili izvan političke slagalice. „Izići na ulicu“ označava i kolektivnu identifikaciju, udruživanje s istomišljenicima, pristajanje uz određene vrijednosti, postupke i taktike. Sudjelovanje u demonstracijama uvijek je i samoprezentacija, a ovisno o tijeku povijesnih događanja prometnut će se u poželjnu ili nezavidnu biografsku referencu.
U knjizi „Pravo na pobunu : Uvod u anatomiju građanskog otpora“, autori Srećko Horvat i Igor Štiks navode zgodnu crticu vezanu uz obilježavanje dvadesetogodišnjice rušenja Berlinskog zida kada su objavljene fotografije francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyija na ruševinama zida. Kasnije se ispostavilo da su fotografije snimljene nekoliko dana kasnije i da predsjednik Sarkozy nije prisustvovao povijesnom događaju. Za razliku od njega njemačka se kancelarka Angela Merkel nije ni hvalila svojim bivanjem na licu mjesta. Dapače, ona je izjavila da je tada bila u sauni.
U Hrvatskoj su se, od studentske blokade 2009. godine, nakon što je, kako kažu Horvat i Štiks, „financijska kriza otkrila sva ranjiva mjesta ionako već dobrano ranjenog posttranzicijskog društva“ nanizali prosvjedi i građanske pobune, od zauzimanja Varšavske ulice do radničkih štrajkova i seljačkih prosvjeda. Serija fotografija Jadrana Bobana „Promatrači: Drukčiji pogled na demonstracije – oni koji promatraju“ prikaz je demonstracija iz neočekivanog i, moglo bi se reći, nereprezentativnog kuta. Po srijedi je višestruko obrtanje. Umjesto prosvjednika, Jadran Boban fotografira one koji ne prosvjeduju. Objektivom zahvaća one koji se ne reprezentiraju, koji su izabrali nijemost umjesto glasa, promatranje umjesto sudjelovanja. S događaja, fotograf reporter premješta fokus na nedogađaj. Tu se sada vrši još jedno obrtanje. Iz naizgled pasivne pozicije, promatrači postaju akteri. Izdvojeno u kadru, njihovo lice postaje razaznatljivo. Nedogađaj postaje događaj, on vuče svoje repove, stvara naslage značenja, ispunjava vizuru. Stvari nisu više jasne, ni crno-bijele. U sivoj pozadinskoj zoni titra život, pitanje dosega vlastitog angažmana nije jednostavno. Na licima promatrača, iza staklenih stjenki izloga, tramvajskih prozora ili prozorskih okvira, iščitava se strah, zabrinutost, neizvjesnost, neodlučnost, odobravanje, solidarnost… oni su dio istog socijalnog prostora.
I još jedan obrat: oni koji su bili iza, sada su ispred. Oni koji su promatrali sada su promatrani kako promatraju. Drukčiji pogled na demonstracije niz je urbanih sekvenci. To su fragmenti nabijeni atmosferom, majstorski zahvaćenim vibracijama koje bi se mogle označiti kao tenzija između mobilizacije i čekanja.
Irena Bekić
Jadran Boban rođen je u Zagrebu 1969. gdje je diplomirao povijest i arheologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Samostalni je grafički dizajner i ilustrator, te autor videa i animacija na više kazališnih projekata. Redatelj je, ko-scenarist i snimatelj dugometražnog dokumentarnog filma “Duhovi Zagreba” (Brojka produkcija/HTV, 2009), nagrađenog Specijalnom nagradom žirija na Liburnija film festivalu 2009. Kao autor videa i snimatelj surađivao je na više kazališnih projekata (B.Brezovec, M.Vukić, S.Banić, A.Naumovski, LLINKT, Eurokaz 2007 – 2012). Sudjelovao je na niz samostalnih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu i objavljivao radove u knjigama (The Design of Dissent, Mirko Ilić and Milton Glasser, Rockport Publishers, NYC, USA, 2005.; Corps en guerre, Quasimodo, Montpellier, France, 2005.; Nikczemny wojownik na slusznej wojnie, Urszula Jarecka, Wydawnictwo Trio, Warszava, Poland, 2009.; O papel social do design gráfico, Editora Senac, São Paulo, Brasil, 2010.)
Kontakt: tel. +385 91 8919 553
e-mail: jadran@jadranboban.com
web: http://www.jadranboban.com
http://www.jadranboban.com