Medicina koja liječi: Psiho-neuro-endokrino-imunologija
Nova tribina ciklusa Eppur si muove održana je u srijedu, 26. listopada 2022. u 19 sati u Galeriji Kupola.U slučaju glavobolje, probavnih tegoba, napetosti u leđima, problema s radom štitnjače, umora – uvijek postoji nedoumica o tome što poduzeti, kojem liječniku se javiti, i općenito, kako rješavati svoje zdravstvene probleme.
Obraćanjem neurologu zbog glavobolje, gastroenterologu zbog probavnih tegoba, fizijatru zbog leđa i endokrinologu zbog štitnjače, postoji vjerojatnost terapije s nekoliko vrsta lijekova koji mogu (na nesreću) biti i nekompatibilni te u konačnici štetiti organizmu.
Moderna medicina 21. stoljeća trebala bi problemu ljudskog zdravlja pristupati drugačije. Znanost jasno govori što pokreće organizam i kako te mehanizme održavati da čovjek ostane zdrav. Jednim udarcem moguće je ubiti sve bolesti u tijelu, a ako se poštuje cirkadijani ritam, usavršava se mikrobiom i ishrana je pravilna.
Psihoneuroendokrinoimunologija znanstveno objašnjava sve korake do zdravlja. Na tribini će biti govora o tome kako sve to primijeniti u svakodnevnom životu. Fokus je na postizanju zdravlja, a ne na podržavanju bolesti, što je nova paradigma liječenja uz PNEI (psihoneuroendokrinoimunologija) medicinu.
Na tribini sudjeluju:
Vida Demarin, akademkinja, spec. neuropsihijatrije čije je osnovno područje djelovanja proučavanje neuroplastičnosti mozga, krvožilnih poremećaja u neurologiji, moždane autoregulacije, glavobolje i drugih bolnih stanja, kognitivnih poremećaja, poremećaja svijesti i multiple skleroze. Svojim znanstvenim i stručnim radom značajno je utjecala na razvoj neuroznanosti u nas i u svijetu, afirmirala se u zemlji i inozemstvu i uspostavila plodnu suradnju s najprestižnijim institucijama u svijetu.
Članica je brojnih stručnih i znanstvenih udruga u zemlji i inozemstvu, redovita je članica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te Akademije medicinskih znanosti Hrvatske.
Autorica je brojnih knjiga iz područja prevencije zdravlja mozga. Udžbenik iz kliničke psihoneuroendokrinoimunologije ( PNEI) uredila je zajedno sa dr. Sanjom Toljan te iznijela znanstvenu podlogu koncepta moderne medicinske prakse 21. stoljeća.
Sanja Toljan, dr. med., spec. anesteziologije, reanimacije i intenzivnog liječenja koja se u svom radu najviše bavi poremećajima hormonskog sustava i liječenjem bioidentičnim hormonima. Kao pionir te metode u Hrvatskoj, podučava pacijente kako svoje hormone balansirati promjenom stila života te uzimanjem hormonskih pripravaka na prirodan i bezopasan način.
Uvodi multidisciplinarni pristup liječenju boli te nove metode, primjerice mezoterapiju. Redovita je članica Njemačkog društva za mezoterapiju (www.mesotherapie.org). Svakodnevnim radom s pacijentima uočava najčešće poremećaje koji su posljedica modernog načina života, a posebice njegov utjecaj na hormonski sustav čovjeka.
Specijalizira preventivnu i anti-age medicinu u Belgiji kod dr. Thierry Hertogha, uglednog europskog stručnjaka za hormonalni balans i preventivnu medicinu (www.hertoghe.eu). Upoznavanje rada hormonskog sustava omogućuje joj holistički pristup pacijentu te izlječenje bolesti, koristeći tijelo kao vlastitog suradnika.
Predstavnica je nove grane medicine koja kombinira znanstveno utemeljenu medicinu i stručno znanje dobiveno učenjem i razumijevanjem tradicionalnih metoda liječenja.
Autorica je nekoliko knjiga iz područja ravnoteže hormona, objavljuje članke u časopisima, gostuje redovito na radiju i televiziji.
Zajedno s akadmkinjom Vidom Demarin urednica je udžbenika Klinička psihoneuroendokrinoimunologija.
Prijedlozi za čitanje:
- Bašić Kes, V. ; Demarin, V. Migrena. Zagreb : Medicinska naklada, 2022.
- Demarin, V. Zdrav mozak danas - za sutra. Zagreb : Medicinska naklada, 2017.
- Fung, J. Dijabetes : kako spriječiti i izliječiti šećernu bolest tipa 2 prirodnim putem. Zagreb : TELEdisk, 2022.
- Gabor, M. Kad tijelo kaže ne : cijena skrivenog stresa. Zagreb : Mozaik knjiga, 2020.
- Gottfried, S. Hormonska ravnoteža : prirodna rješenja za hormonske poremećaje. Zagreb : Planetopija, 2014.
- Haselton, M. G. Skrivena inteligencija hormona : kako potiču požudu, utječu na naše odnose i odluke i čine nas mudrijima. Zagreb : Fokus komunikacije, 2021.
- Hipotireoza : zbornik radova sa Znanstvenoga simpozija održanog u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu / Zvonko Kusić i suradnici. Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti : Medicinska naklada : Klinički bolnički centar "Sestre milosrdnice", 2016.
- Hrana za mozak : jelovnici za zdrav mozak i dugo pamćenje / Vida Demarin i suradnice Zagreb : V.B.Z., 2010.
- Inchauspe, J. Glukozna revolucija : naučite upravljati razinom šećera u svojoj krvi, jer to će vam promijeniti život. Zagreb : Koncept izdavaštvo, 2022.
- Klinička psihoneuroendokrinoimunologija - PNEI / Vida Demarin, Sanja Toljan i suradnici. Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Razred za medicinske znanosti : Orlando medicus, 2020.
- Moždani udar / Vanja Bašić Kes, Vida Demarin i suradnici. Zagreb : Medicinska naklada, 2014.
- Neuroimunologija / Vanja Bašić Kes i suradnici. Zagreb : Medicinska naklada, 2015.
- Psihoneuroimunologija : povezanost imunosustava sa živčanim i endokrinim sustavom / Milivoj Boranić ... [et al.]. Zagreb : Školska knjiga, 2008.
- Svetić-Čišić,R. ; Gaćina, S. ; Hrdan, N. Priručnik za dobrobit osoba sa šećernom bolešću. Zagreb : Medicinska naklada, 2013.
- Šećerna bolest i tjelesno vježbanje : od A pa skoro do Ž / Maja Cigrovski Berković, Lana Ružić i suradnici. Zagreb : Znanje, 2018.
- Toljan, S. Čudesna moć hormona : [upoznajte svoje hormone i riješite se problema uzrokovanih hormonskom neravnotežom]. Zagreb : Intermed, 2016.
- Toljan, S. Muškarci u hormonskoj ravnoteži. Zagreb : Orlando Medicus, 2018.
- Toljan, S. Žene u hormonskoj ravnoteži. Zagreb : Orlando Medicus, 2018.
- Uvod u neuroznanost emocija i osjećaja / Goran Šimić i suradnici. Zagreb : Naklada Ljevak, 2020.
- Wilk, K. Snaga perimenopauze. Zagreb : Znanje, 2020.
- Wilson, V. Živjeti s dijabetesom : sveobuhvatni vodič za dobar život s dijabetesom. Zagreb : Mozaik knjiga, 2021.