Prirodni lijekovi koji su promijenili svijet
Nova tribina ciklusa Eppur si muove održana je u utorak, 29. studenog 2022. u 19 sati u Galeriji Kupola.Od davnina je poznata ljekovita moć biljaka, pa se tradicionalni oblici liječenja najčešće temelje na njihovoj uporabi. Izvorište farmakoterapije kakvu danas poznajemo veže se uz početak 19. stoljeća kada je izolirana prva prirodna molekula korištena kao lijek. Daljnja znanstvena istraživanja dovela su do otkrića vrlo važnih lijekova koji su smanjili smrtnost i unaprijedili liječenje teško oboljelih diljem svijeta. Značajnu ulogu prirodnih bioaktivnih molekula u istraživanju i razvoju lijekova najzornije prikazuje podatak da je polovica suvremenih lijekova dobivena iz prirodnih izvora ili sintetizirana po uzoru na prirodne molekule. Kao riznica brojnih neotkrivenih molekula koje će zasigurno i dalje mijenjati svijet, priroda znanstvenicima ostaje vječna inspiracija.
Na tribini bilo je govora o važnim otkrićima lijekova dobivenih iz biljaka, mikroorganizama i morskih organizama, poput onih koji ublažavaju jaku bol, liječe bakterijsku infekciju ili se koriste u liječenju karcinoma.
Urednica i voditeljica tribine:
Prof. dr. sc. Sanda Vladimir-Knežević, mag. pharm., redovita je profesorica u trajnom zvanju i predstojnica Zavoda za farmakognoziju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Završila je studij farmacije na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu i poslijediplomski studij Sveučilišta u Zagrebu iz prirodnih znanosti u području kemije. Stekla je akademski stupanj doktorice biomedicinskih znanosti u polju farmacije. Njezin znanstveni rad usmjeren je na multidisciplinarno istraživanje biološki aktivnih prirodnih tvari koje bi mogle naći primjenu u terapiji ili kao vodeći spojevi u otkrivanju novih lijekova.
Sudionice tribine:
Doc. dr. sc. Maja Bival Štefan, mag. pharm., docentica je na Zavodu za farmakognoziju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Diplomirala je na studiju farmacije te stekla akademski stupanj doktorice biomedicinskih znanosti. Područje njezina znanstveno-istraživačkog interesa je fitokemijska karakterizacija i biološki učinci aktivnih sastavnica ljekovitih biljnih vrsta.
Mateja Mervić, mag. pharm., asistentica je na Zavodu za farmakognoziju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Završila je studij farmacije na istom fakultetu, a sada pohađa poslijediplomski doktorski studij Farmaceutsko-biokemijske znanosti. U znanstvenom radu bavi se istraživanjem fitokemijskog sastava i bioloških učinaka ljekovitog bilja iz hrvatske flore.
Prijedlozi za čitanje:
- Glavaš, M. Ljekovite papratnjače. Zagreb : Sveučilište u Zagrebu, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije : Hrvatska komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije, 2021.
- Grdinić, V.; Kremer, D. Ljekovito bilje i ljekovite droge : farmakoterapijski, botanički i farmaceutski podaci. Zagreb : Hrvatska ljekarnička komora, 2009.
- Iz ljekarne varaždinskog Samostana uršulinki : [višestoljetno iskustvo u liječenju prirodnim sredstvima, sažeto kao zbirka recepata i savjeta : (prikupljeno na osnovi vlastitih opažanja, narodnog iskustva i najpoznatijih svjetskih autora)] / <pripremila Anzelma Gračanin>. Varaždin : Tiskara Varteks, 2001.
- Kovač, Lj. B. Biljne terapije i recepti : ljekovito bilje - dar iz Božje ruke. Split : Verbum, 2022.
- Kušan, F. Ljekovito bilje : sistematski prikaz najvažnijeg ljekovitog, otrovnog i industrijskog (tehničkog) bilja čitavoga svijeta. Zagreb : vlast. nakl., 1938.
- Kuštrak, D. Farmakognozija - fitofarmacija. Zagreb : Golden marketing - Tehnička knjiga, 2005.
- Kuštrak, D. Morfološka i mikroskopska analiza začina. Zagreb : Golden marketing - Tehnička knjiga, 2014.
- Marčinković, J. Ljekaruša fra Jure Marčinkovića. Split : Verbum, 2019.
- Marković, S. Fitoaromaterapija : monografije esencijalnih ulja i ljekovitih biljaka : temelji fitoaromaterapije. Zagreb : Centar Cedrus, 2010.
- Marković, S. Priče iz šume Striborove. Zagreb : Stribor i Drezga, 2018.
- Marušić, R. Ljekovitim biljem do zdravlja. Split : Marjan tisak, 2005.
- Narodna medicina : izvori i istraživanja / [urednici Marko Pećina, Stella Fatović-Ferenčić]. Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, 2017.
- Schaffner, W.; Häfelfinger, B.; Ernst, B. Ljekovito bilje : kompendij. Leo-commerce, Rijeka 1999.
- Strehlow, W. Sv. Hildegarda i hrana kao lijek : namirnice i recepti. Split : Verbum, 2018.
- Toplak Galle, K. Hrvatsko ljekovito bilje. Zagreb : Mozaik knjiga, 2001.
- Velika sinjska ljekaruša : obrada, transliteracija i faksimil / priredio Nikola Kujundžić. Zagreb : Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Razred za medicinske znanosti - Odsjek za povijest medicinskih znanosti Zavoda za povijest i filozofiju znanosti ; Sinj : Matica hrvatska, Ogranak Sinj, 2014.
- Živković, R. Prirodno liječenje probavnih organa ljekovitim biljem i dijetom. Zagreb : Školska knjiga, 1997.