(Reci)Klaonica
Gradska klaonica sa stočnom tržnicom preseljena je na lokaciju u Heinzelovoj ulici 1930-ih godina, dok je proizvodnja u tom kompleksu obustavljena 2000. godine. Prostor se gotovo četvrt stoljeća koristi kao skladišni, te za povremena kulturna i druga događanja. Kao iznimka, na lokaciji danas djeluje nezavisna kulturna scena (Reciklaonica), nekoliko umjetničkih ateljea te sportski i drugi sadržaji. Gradskih javno izloženih planova o budućnosti tog prostora za sada - nema. Bivša Klaonica, koja ima status kulturnog dobra Republike Hrvatske, nije predmet javnih rasprava, iako se radi o jednoj od strateški važnih lokacija za Grad. Budućnost lokacije je s jedne strane nepredvidiva, a jedno je sigurno: proći će još godine i godine prije neke značajnije promjene. S druge strane, moguća su rješenja na neki način već prisutna: kultura je oživjela minijaturni dio kompleksa, a zeleni prostori mogli bi postati priželjkivani javni park za dio grada u kojem parkova nema. (S. Š.)O mogućim scenarijima za kompleks u Heinzelovoj 66, Saša Šimpraga razgovarat će s arhitektom i teoretičarem arhitekture Marojem Mrduljašem i sociologinjom Janom Vukić.
Naziv tribine (Reci)Klaonica preuzet je od autonomne kulturne incijative koja djeluje u prostorima bivše klaonice.
Povodom tribine bit će postavljena druga u nizu jednovečernjih tematskih mini izložbi s izborom građe iz zavičajne zbirke Zagrabiensia Gradske knjižnice, koju je odabrala Ivana Fištrek, a postavila Sanja Radulović. Građa će biti izložena u vitrini na 2. katu Knjižnice, ispred Zagrabiensie.
O gostima:
Dr. sc. Maroje Mrduljaš arhitekt, kritičar, teoretičar arhitekture, predaje na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, nositelj je kolegija Moderna i suvremena svjetska arhitektura, Istraživački seminar arhitektura i Radionica primijenjenog istraživanja. Područje njegova znanstvenog i stručnog interesa uključuje povijest moderne arhitekture, teoriju arhitekture, strategije prostornog razvoja te povijest modernog dizajna.
Izv. prof. dr. sc. Jana Vukić sociologinja je i predaje na Katedri za urbanu sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Predaje kolegije iz područja suvremenih socioloških teorija, sociologije grada i participacije u urbanom planiranju. Područje njezinog znanstvenog interesa su urbana sociologija, sociologija prostora, kvaliteta života, održivi urbani razvoj i sveobuhvatni pristup kulturnoj baštini i kulturnom krajoliku te participativni procesi temeljeni na socijalnoj održivosti i otpornosti lokalnih zajednica. Između ostalog, autorica je sociološke studije o bivšoj Gradskoj klaonici, nastale u sklopu aktivnosti Gradskog ureda za strategijsko planiranje 2021. godine.
Više o projektu Grad u Gradskoj pročitajte na: https://www.kgz.hr/hr/knjiznice/gradska-knjiznica/projekti-9689/grad-u-gradskoj/64378.
Grad u Gradskoj nastao je u suradnji Udruge za nezavisnu medijsku kulturu, izdavača portala H-Alter, i Knjižnica grada Zagreba, Gradske knjižnice, te je podržan od Grada Zagreba putem javnog poziva Kultura i umjetnost u zajednici.