
Svijet ilustracije: linijama, potezima i riječima Svjetlana Junakovića
Književni petak
21.03.2025. | petak
Gradska knjižnica
Početak događanja: 20 sati
Galerija Kupola, 3. kat
Književni petak - arhivaKnjiževni petak - iz povijesti
Facebook Književnog petka
Instagram Književnog petka
Književni petak
God. LXIX. br. 1437
Svjetlan Junaković, ilustrator preko dvjesto pedeset knjiga u više od trideset zemalja svijeta, nagrađivan je preko četrdeset puta, od čega s preko trideset inozemnih nagrada. Stvorio je vlastiti prepoznatljiv likovni izraz temeljen na jasno definiranom crtežu, ne zanemarujući vidljive slikarske poteze i raznolike teksture. Najvjerojatnije je najviše objavljivan hrvatski autor u Kini, gdje je do sada objavio dvadeset i osam knjiga. Osim bogatog ilustratorskog opusa, Junaković je iznimno produktivan kipar s prepoznatljivim likovnim izrazom, koji često izlaže u Hrvatskoj i inozemstvu. Protivi se vezivanju uz trendove, a svojim pedagoškim radom stvara vlastiti metodološki pristup promišljanju ilustracije te utječe na formiranje novih generacija iznimno uspješnih ilustratora koje i nakon diplome potiče na nove iskorake. On je sugovornik koji može, među ostalim, odgovarati na pitanja kakvi su trendovi vezani uz ilustrirane knjige kod nas i u svijetu, kakva je hrvatska ilustratorska scena te kakva je budućnost ilustracije.
Svjetlan Junaković (Zagreb, 23. 1. 1961.) diplomirao je kiparstvo na Accademia di Belle Arti di Brera u Milanu 1985. godine. Od tada, kontinuirano se bavi crtežom, ilustracijom i skulpturom (prvih 25 godina kao samostalni umjetnik, a sada kao redoviti profesor na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu). Samostalno izlaže u Hrvatskoj i inozemstvu. Za izložbu skulptura (Gliptoteka HAZU, 2015.) nagrađen je nagradom „Vladimir Nazor“ Ministarstva kulture RH 2016. godine. Autor je brojnih autorskih knjiga za djecu, koje su izdane u više od 30 zemalja svijeta i koje su nagrađivane s desecima međunarodnih nagrada. Za knjigu Gran libro de los retratos de animales (OQO editora, Španjolska) nagrađen je nagradom Bologna Ragazzi Award u Bologni 2008., te za najbolju knjigu u Španjolskoj (2007.) i u Italiji (2008.). Dva puta je, kao hrvatski predstavnik, bio nominiran za Hans Cristian Andersen Illustrator Award, najznačajniju nagradu za dječju ilustraciju. Junakovićev animirani film Moj put, u produkciji Bold studija iz Zagreba proglašen je za najbolji film na Hrvatskom festivalu animiranog filma (2010.) te je prikazan na festivalu u Anecyu i na stotinjak festivala diljem svijeta.
Dr. sc. Frano Dulibić, redoviti profesor od 1993. godine, radi na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog Fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Bavi se istraživanjima hrvatskog slikarstva prve polovice 20. stoljeća, poviješću karikature, ilustracije, stripa, animiranog filma te javnim spomenicima kao i drugim intervencijama u javnom prostoru. Objavljuje znanstvene i stručne radove i knjige: „Povijest karikature u Hrvatskoj do 1940.“ (2009.), „Oto Reisinger“ (2008.), „Slikarstvo Vladimira Varlaja“ (2011.) „Omer Mujadžić (2015.) i „Prikazi grada između utopije i distopije, u karikaturi, stripu i animiranom filmu, od 1945. do 2020. godine” (2024.). Izlaže na znanstvenim i stručnim skupovima i priređuje izložbe.