Zvuci iz glazbenih knjižnica

Koncert 21.11.2024. | četvrtak Gradska knjižnica Početak događanja: 19 h Čitaonica, 1. kat
Projekt Zvuci iz glazbenih knjižnica na jedinstven način predstavlja sedam glazbenih knjižnica koje su, iako pripadaju različitim vrstama, srodne svojim fondom, vrstama građe i korisnicima. Bogat i raznolik program koncerta klasične, tradicijske i jazz glazbe sadrži djela hrvatskih skladatelja Dore Pejačević, Blagoja Berse, Miroslava Miletića, Svetislava Stančića, Vlahe Paljetka, Srećka Albinija i Saše Nestorovića, turskog skladatelja dalmatinskih korijena Vittorija Radeglie te međimurske i prigorske tradicijske pjesme iz zapisa etnomuzikologa Vinka Žganca.  
 
Nastupit će pijanistice Iva Ljubičić Lukić, Tamara Jurkić Sviben i Petra Akrap, saksofonist Saša Nestorović, mezzosopranistica Sofija Cingula i etno glazbenica Lidija Bajuk. Renomiranim umjetnicima pridružit će se učenici i studenti glazbe iz Glazbene škole Frana Lhotke u Sisku te Muzičke akademije u Zagrebu. Posebna poslastica publici bit će glazbeni zapisi sa starih gramofonskih šelak ploča snimljenih početkom 20. st. te digitaliziranih u sklopu projekta Zvuci prošlosti, u izvedbi Vlahe Paljetka, Friede Grosz i Marka Vuškovića.

Koncert se odvija dan uoči blagdana sv. Cecilije, zaštitnice glazbe te će ga pratiti multimedijska prezentacija. Glazbeni knjižničari predstavit će rad knjižnica Odsjeka za povijest hrvatske glazbe Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Hrvatskoga glazbenog zavoda, Instituta za etnologiju i folkloristiku te Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu, Zbirke muzikalija i audiomaterijala Nacionalne i sveučilišne knjižnice, Središnjeg glazbenog odjela Gradske knjižnice Knjižnica grada Zagreba te Glazbene zbirke Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak.

Ovim se koncertnim predstavljanjem svima zainteresiranima želi ukazati na bogate fondove glazbenih knjižnica te potaknuti nove korisnike na njihovo korištenje u svrhu profesionalnog i osobnog razvoja. Glazbene knjižnice riznica su naše glazbene povijesti i kulturnog identiteta. Dio njihovih fondova proglašen je kulturnim dobrom, a zahvaljujući digitalizaciji stara i vrijedna notna i glazbena građa kroz digitalne zbirke, portal Znameniti.hr i kao sastavnica Europeane postaju dostupni zainteresiranima širom svijeta. Stoga je potrebno neprestano širu javnost upoznavati s glazbom koja se kroz notna izdanja, rukopise, autografe i zvučne zapise u knjižnicama prikuplja, obrađuje i daje na korištenje.

Projekt su osmislili i uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija realizirali članovi Komisije za glazbene knjižnice i zbirke Hrvatskog knjižničarskog društva, koja okupljaju muzikologe i profesore glazbene kulture, koji su ujedno i knjižničari. Uspješno surađuju međusobno te s drugim ustanovama u Hrvatskoj organizirajući koncerte, izložbe, predavanja, stručne skupove, slušaonice te najpoznatiji projekt - Besplatni glazbeni antikvarijat.