Interni četvrtak


Stručni sastanak za unapređivanje odgojno-obrazovnog rada s djecom na dječjim odjelima narodnih knjižnica

"Interni četvrtak" ima zadatak kroz razmjenu iskustva i praktične radionice koje vode stručnjaci - upoznati bibliotekare dječjih odjela narodnih knjižnica s tehnikama i metodama rada iz područja likovno-scenske umjetnosti, kulture govorenja i pisanja, ekologije, etnologije, psihologije i pedagogije - ukratko, pomoći im u njihovom svakodnevnom odgojno-obrazovnom radu s djecom.
"Interni četvrtak" održava se u Središnjem odjelu za djecu i mlade Gradske knjižnice, Starčevićev trg 4, od 13 sati osim ako u terminu održavanja programa nije drugačije navedeno.
Sastanke osmišljava i organizira Natalija Dragoja, koordinatorica Središnjeg odjela za djecu i mlade Gradske knjižnice.
 
                                        
 
2024. godina
14.
studenoga 
Interni četvrtak - stručni sastanak knjižničara dječjih odjela Knjižnica grada Zagreba održat će se u četvrtak, 14. 11. 2024. u 13 sati u Središnjem odjelu za djecu i mlade Gradske knjižnice, Starčevićev trg 4, Zagreb.

Tema sastanka: PRIPOVIJEDANJE HRVATSKIH NARODNIH BAJKI
Hrvatske narodne bajke djeci prenose univerzalne životne mudrosti i vrijednosti prožete našom tradicijom i folklorom. U interaktivnom pripovijedanju hrvatskih narodnih bajki sjedinjuju se pojmovi, predmeti i likovi iz hrvatske tradicije, hrvatska imena, nazivi i specifični izrazi, pa i napjevi, priroda i običaji hrvatske kulture s općeljudskim životnim istinama o kojima progovaraju sve bajke pa je sve navedeno važno prepoznati i naglasiti u izvedbi bajke kako bi ona postala živom i stvarnom.
U interaktivnom pripovijedanju slušatelji će postati i sudionici. Prepoznavat će dijelove u kojima se donose izbori i odluke te će kao pripovjedači otvoriti i stvoriti siguran prostor za aktivno sudjelovanje, igru, susret i promjenu, pojedinačnu i skupnu. U takvoj vrsti pripovijedanja doslovno i metaforički idemo korak dalje - slušateljelji i gledatelji čineći taj korak u prostor susreta i igre postaju junaci ili junakinje koji svojim riječima i postupcima omogućuju bajci da se razvija, raste i živi.

Voditeljica predavanja i radionice: Maja Stanković, izvođačica bajki, dramska pedagoginja i profesorica hrvatskoga jezika
                             
10.
listopada 
Interni četvrtak - stručni sastanak knjižničara dječjih odjela Knjižnica grada Zagreba održat će se u četvrtak, 10. 10. 2024. u 13 sati na Odjelu za djecu i mladež Gradske knjižnice, Starčevićev trg 4, Zagreb.

Tema sastanka: GUBITAK I TUGOVANJE - podrška djeci i mladima
Tijekom života susrećemo se s gubicima, no iako su oni univerzalna pojava, često nismo sigurno na koji način tražiti ili pružiti podršku. Procjene su da oko 5% djece i mladih godišnje doživi smrt osobe u užoj obitelj pa se može pretpostaviti da će se svatko tko radi s djecom, tijekom svog radnog vijeka susresti s djecom ili mladima koji tuguju.
Teme tugovanja i pružanja podrške tugujućima na ovom predavanju povezat će se sa slikovnicama i knjigama za djecu i mlade te će se kratko predstaviti projekt psihosocijalne podrške u tugovanju PUT koji provodi udruga Luč. Uz stručni dio izlaganja, bit će prilike za diskusiju o dilemama koje knjižničari imaju vezano uz ovu temu, neovisno o tome trebaju li preporučiti literaturu u akutnoj situaciji gubitka, ili za potrebe prorade ove teme općenito.

Voditeljice predavanja su Neda Vac Burić, psihologinja DV Budućnost i Mirjana Bijelić, mag.
socijalnog rada i predsjednica udruge Luč, obje voditeljice programa PUT - Podrška u
tugovanju, udruge Luč. Više o projektu PUT i voditeljicama na: www.luc.hr
                             
16.
svibnja 
Interni četvrtak - stručni sastanak knjižničara dječjih odjela Knjižnica grada Zagreba održat će se u četvrtak, 16. 5. 2024. u 13 sati na Odjelu za djecu i mladež Gradske knjižnice, Starčevićev trg 4, Zagreb.

Tema sastanka: IZRADA ANOTACIJA (FOND DJEČJIH ODJELA)
Knjižničarske anotacije važne su za korisnike i knjižničare kao alat u pretraživanju i dobivanju informacija o knjizi. Prijelazom kataloga u online okruženje, knjižničarske anotacije postaju javno dostupne ne samo članovima knjižnice nego i svim zainteresiranim, neovisno o njihovoj pripadnosti lokalnoj zajednici kojoj je određena knjižnica na usluzi.

Na sastanku će Lorena Banić, Natalija Dragoja i Anita Spevec, djelatnice Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice, održati predavanje o načinu pisanja anotacija knjiga za djecu i mlade, njihovim specifičnostima u odnosu na anotacije za odrasle korisnike te važnim elementima (vrsta djela, tema, ključne riječi, namjena…) koje anotacija za djecu i mlade treba sadržavati. 
Na sastanak su pozvane kolegice i kolege koji se žele uključiti u pisanje anotacija kao i oni koji već pišu s ciljem bolje informativnosti anotacija za mlade korisnike. 

                             
11.
travnja 
Interni četvrtak - stručni sastanak knjižničara dječjih odjela Knjižnica grada Zagreba održat će se u četvrtak, 11. 4. 2024. u 13 sati na Odjelu za djecu i mladež Gradske knjižnice, Starčevićev trg 4, Zagreb.

Tema sastanka: DJECA ČITAJU MUZEJ
Muzejska pedagogija nalazi se na razmeđu muzeologije, pedagogije i znanstvenih disciplina koje se bave muzejskom građom, te predstavlja važnu sponu između baštine i publike, posebno one najmanje. Pored temeljnih aktivnosti interpretacije predmeta i izložbi neposredno u prostoru muzeja, suvremena muzejska pedagogija ima zadatak razvijati trajnu i otvorenu komunikaciju s publikom, pronositi edukativnu djelatnost kroz razne kanale te pritom primjenjivati široki metodološki spektar. Objavljivanje edukativnih publikacija tek je jedan od vidova takvog djelovanja, a potreba za priređivanjem didaktički razrađenih izdanja od posebne je važnosti uslijed porasta broja različitih, posebno digitalnih sadržaja, koji se nadmeću za pažnju djece i mladih. Muzej za umjetnost i obrt posljednjih je godina objavio nekoliko edukativnih publikacija namijenjenih djeci i mladima, od specijaliziranog vodiča do posebnih radnih knjižica.
Susret će biti prilika da se predstavi rad Pedagoškog odjela MUO te njegovih aktivnosti s djecom i mladima, kao i nova publikacija „MUO Stiloplov: Vežite se, polijećemo!“. Potom će se održati kreativna radionica posvećena namještaju i produkt-dizajnu, na kojoj će polaznici imati priliku sami izraditi svoju izložbenu prostoriju ili idealan dom!

Voditeljice radionice: Marta Kuliš Aralica i Petra Galović, muzejske pedagoginje MUO-a