
Interni četvrtak
Stručni sastanak za unapređivanje odgojno-obrazovnog rada s djecom na dječjim odjelima narodnih knjižnica
"Interni četvrtak" ima zadatak kroz razmjenu iskustva i praktične radionice koje vode stručnjaci - upoznati bibliotekare dječjih odjela narodnih knjižnica s tehnikama i metodama rada iz područja likovno-scenske umjetnosti, kulture govorenja i pisanja, ekologije, etnologije, psihologije i pedagogije - ukratko, pomoći im u njihovom svakodnevnom odgojno-obrazovnom radu s djecom.
"Interni četvrtak" održava se u Središnjem odjelu za djecu i mlade Gradske knjižnice, Starčevićev trg 4, od 13 sati osim ako u terminu održavanja programa nije drugačije navedeno.
Sastanke osmišljava i organizira Natalija Dragoja, koordinatorica Središnjeg odjela za djecu i mlade Gradske knjižnice.
2025. godina | |
3. travnja |
Interni četvrtak - stručni sastanak knjižničara dječjih odjela Knjižnica grada Zagreba održat će se u četvrtak, 3. 4. 2025. u 13 sati u Središnjem odjelu za djecu i mlade Gradske knjižnice, Starčevićev trg 4, Zagreb. Tema sastanka: Izazovi slijepih i slabovidnih osoba: podrška i komunikacija Svijet osoba oštećena vida, kako djece tako i odraslih često je obavijen stereotipima i nedovoljnim razumijevanjem njihovih stvarnih sposobnosti i potreba. U želji osvješćivanja ključnih aspekata komunikacije i interakcije s osobama oštećena vida, radionica će kroz teorijski i praktični dio pružiti temeljna znanja potrebna za početak razumijevanja izazova oštećenja vida. Radionica u uvodnom i teorijskom dijelu predstavlja oštećenja vida kroz osnovne informacije o vrstama i stupnjevima oštećenja vida te njihovom utjecaju na svakodnevni život. Kroz interaktivnu diskusiju, istražit će se dominantni stavovi i predrasude koje često oblikuju percepciju o osobama oštećena vida. Praktični dio radionice usmjeren je na konkretne vještine potrebne za pravilnu komunikaciju i asistenciju. Sudionici će naučiti kako se na odgovarajući način obratiti osobi oštećena vida, kako ponuditi pomoć te na koji način koristiti verbalne opise prilikom navođenja kroz prostor. Također, kroz simulacije i vođene vježbe, polaznici će imati priliku iskusiti osnovne tehnike vođenja i asistencije pri kretanju, što će im omogućiti stjecanja sigurnosti u stvarnim situacijama. Ova radionica pruža priliku za stjecanje znanja i vještina koje će olakšati svakodnevnu interakciju s osobama oštećena vida, bilo u profesionalnom okruženju, obitelji ili javnom prostoru. Gost: Dominik Sikirić, predavač na Odsjeku za oštećenja vida, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Program se održava u sklopu projekta Knjižnica širom otvorenih vrata i sufinanciran je sredstvima Grada Zagreba. |
6. ožujka |
Interni četvrtak - stručni sastanak knjižničara dječjih odjela Knjižnica grada Zagreba održat će se u četvrtak, 6. 3. 2025. u 13 sati u Središnjem odjelu za djecu i mlade Gradske knjižnice, Starčevićev trg 4, Zagreb.
Tema sastanka: MONTESSORI I JEZIK Montessori pedagogija je izuzetno popularna i primjenjuje se svuda u svijetu. Jedinstvena je po tome što se svuda u svijetu jedanako provodi i odolijeva tijeku vremena. Montessori metoda stavlja dijete i njegove potrebe u središte, prepoznavajući razvojne faze nudi podršku i osnaživanje djeteta tijekom najintenzivnijeg perioda razvoja. Radionica o poticanju govorno jezičnog razvoja podijeljena je u tri dijela. U uvodnom dijelu prezentirat će se Montessori metoda kroz razvojna područja i faze razvoja kako ih je zamislila Marija Montessori. Sudionici će dobiti uvid u aktualnost montessori pedagogije u današnjem vremenu te što sve ona nudi današnjem djetetu i kako i koliko se može implementirati u aktivnosti koje nudimo djeci u knjižnici. U drugom dijelu slijedi prezentacija raznih jezičnih materijala i slikovnica kojima se svakodnevno provode jezične igre u montessori skupinama i radionicama. U trećem dijelu, sudionici će napraviti osobne planove aktivnosti po Montessori metodi za neku od ponuđenih pedagoških priča i izraditi dio pribora. Montessori pedagogiji je teško odoljeti jer se osobnim iskustvom vrlo brzo uvjerimo u njezinu vrijednost u radu sa djecom. Voditeljica predavanja i radionice: Dragana Meić, odgojiteljica iz DV Vladimira Nazora, voditeljica Montessori programa za djecu predškolske dobi |