Programi i projekti
Tematski izlog Etno kutak njeguje interes za etnografsku baštinu i pozitivan odnos prema njoj
u svrhu poticanja radoznalosti i želje za otkrivanjem raznolikosti svijeta koji nas okružuje.
 
Knjižnice grada Zagreba u cilju poticanja čitanja, cjeloživotnog učenja i društvene inkluzije (uključivanja) djece s teškoćama u razvoju te mladih i odraslih osoba s invaliditetom provode projekt Knjižnica širom otvorenih vrata.

Dječja knjižnica Marina Držića u u sklopu projekta surađuje s Poliklinikom SUVAG s programom Knjižuljci.




 

 
Program se provodi u suradnji s Osnovnom školom Poliklinike SUVAG, a namijenjen je učenicima nižih razreda.

Radionice su usmjerene na poticanje govornoga razvoja i ljubavi prema knjizi i čitanju, temelje se na odabranoj slikovnici ili priči, a obuhvaćaju i kreativnu likovnu ili dramsku aktivnost.

Program se održava jedanput mjesečno.
Projekt „Na Trnju sa zvijezdama“ posvećen je poticanju čitanja i promociji hrvatskih književnika za djecu i odrasle, kao temelja hrvatske pisane kulture te hrvatskih književnih nagrada, kao stručne verifikacije kvalitete djela ili opusa pojedinog autora.  
 
Temelji se na Nacionalnoj strategiji poticanja čitanja, a osmišljen je u želji da kroz susrete s nagrađenim književnicima i ilustratorima pridonese rasplamsavanju strasti za čitanjem, razvoju čitalačke pismenosti te poticanju čitatelja na aktivno i kritičko čitanje.
 
Projekt se provodi u četirima knjižnicama mreže Knjižnica grada Zagreba: Dječjoj knjižnici Marina Držića, Knjižnici Ivana Gorana Kovačića, Knjižnici Marina Držića i Knjižnici Savica.

Program je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba.
  
Radionice se temelje na odabranoj kvalitetnoj slikovnici na engleskom jeziku, a obuhvaćaju interaktivno pričanja priča na engleskom jeziku i kreativnu likovnu ili dramsku aktivnost.

Program je namijenjen djeci od 5 do 8 godina, a održava se svake druge srijede od 17:15 do 18:30.
Ljubav prema slikovnici dobra je osnova za razvoj ljubavi prema knjizi. Pričanjem novih i starih, dobrih priča i bajki, potičemo razvoj govora, jezika, stvaralaštva i mašte. Aktivnost obuhvaća i kreativno likovno izražavanje.

Program je namijenjen djeci od 4 do 8 godina, a održava se ponedjeljkom od 17:30 do 18:30.
 
Program je namijenjen predškolcima i djeci rane školske dobi izbjeglima iz Ukrajine, kao i članovima njihovih obitelji.
Radionice se temelje na prilagodbi odabrane priče na hrvatskome jeziku, a obuhvaćaju i kreativnu likovnu ili dramsku aktivnost.
Program se održava svaki drugi utorak od 17:30 do 18:30.
Osluškujući potrebe društvene zajednice kao i stručne smjernice za razvoj svojih usluga, Knjižnice grada Zagreba svojim se projektom Zelena knjižnica za zeleni Zagreb  od početka 2017. godine pridružuju knjižnicama koje će u sklopu redovne djelatnosti educirati javnost o zaštiti okoliša i održivome društvu.

U Dječjoj knjižnici Marina Držića organiziraju se predavanja, radionice i izložbe kojima se potiče razvoj ekološke pismenosti djece i mladih. Projekt se realizira za predškolce, osnovnoškolce i srednjoškolce, u suradnji s voditeljima ekoloških grupa dječjih vrtića i osnovnih škola u lokalnoj zajednici te nastavnicima Prirodoslovne škole Vladimira Preloga.

Iz knjižničnog fonda izdvojene su slikovnice, knjige za djecu i mlade te audiovizualna građa s ekološkom tematikom kao i priručnici iz područja ekologije te je formiran ekokutak.

U prostoru knjižnice osigurani su i spremnici za odvajanje papira i plastike.


Zelena knjižnica za zeleni Zagreb
 

 

Dva edukativna ekološka panoa sadržavaju informacije o ekologiji, zaštiti biljnoga i životinjskoga svijeta te očuvanju okoliša.

Na tematskom panou predstavljaju se ekološke teme vezane za zaštitu životinjskih i biljnih vrsta ili prigodne datume, čime se razvija zelena pismenost, podiže svijest o nužnosti zaštite prirode i okoliša te važnosti uključivanja u ekološke projekte i akcije.

Na panou nazvanom Eko s ovoga svijeta svaki mjesec predstavlja se jedan ekološki pojam, koji se nalazi i na letku koji djeca mogu ponijeti kao podsjetnik. Sadržaj panoa osmišljava se u suradnji s Filipom Grabnerom, studentom lovstva i zaštite prirode na Veleučilištu u Karlovcu.

Galerija fotografija: Zeleni Marin  
                                  Eko radionica: sadimo biljke