Većina građe dostupna je u slobodnom pristupu, što znači da traženi naslov korisnik može samostalno pronaći na policama koje su dostupne članovima. Na policama je građa raspoređena po UDK sustavu, a ukoliko je korisnicima potrebna pomoć prilikom potrage za određenom jedinicom građe na raspolaganju Vam uvijek stoji dežurni informator.
Signatura je oznaka koju imaju sve knjige u Knjižnici, a po kojoj su složene na policama. Kad tražite neku knjigu prepišite signaturu iz kataloga na papirić.
Primjer:
Miroslav Krleža, Povratak Filipa Latinovicza 821.163.42 KRLEŽ p
„Posudite knjižničara“ je usluga Knjižnice Božidara Adžije koja Vam nudi stručnu pomoć u području informacijske i informatičke pismenosti. Usluga se temelji na edukacijskim sesijama u kojima se korisniku nudi individualna pomoć u korištenju informacijsko-komunikacijske tehnologije kao i pomoć u pretraživanju i snalaženju u informacijskim sustavima poput kataloga Knjižnice, baza podataka i ostali informacijskih izvora. Osobni pristup i stručna pomoć, koju ovaj program nudi, važni su za razvoj informacijske i informatičke pismenosti korisnika jer ih se potiče na istraživanje, otkrivanje i stjecanje novih znanja koje mogu prenositi drugima. Knjižnica ovom uslugom nastoji odgovoriti na izazove vremena u kojem njezini članovi i korisnici žive i djeluju.
Edukacija korisnika, koji rezervira termin kod knjižničara, održava se radnim danima u prostoru Knjižnice i traje 60 minuta. Ovisno o kompleksnosti zahtjeva korisnika i problema s kojim se susreće, edukacija može trajati i dulje.
Rezervaciju termina moguće je dobiti ispunjavanjem obrasca na mrežnoj stranici ili tiskanog obrasca koji možete zatražiti na informativno - posudbenom odjelu Knjižnice Božidara Adžije.
Potrebno je biti član Knjižnica Grada Zagreba i biti stariji od 18 godina kako biste sudjelovali u programu.
Knjižnica će nastojati osigurati svu potrebnu tehničku podršku pri održavanju edukacija.
Termin održavanja edukacije potrebno je rezervirati dva radna dana ranije kako bismo mogli pripremiti edukativne sadržaje.
Ako zakasnite na termin edukacije 15 ili više minuta, a pritom ne obavijestite knjižničara, rezervacija se otkazuje.
Studijska čitaonica sa 54 mjesta pruža vrlo dobre uvjete za rad. Korisnicima je dostupna bogata referentna zbirka (enciklopedije, leksikoni, rječnici, godišnjaci, adresari, atlasi, bibliografije).
Najbrojnija korisnička skupina Knjižnice Božidara Adžije su studenti i učenici srednjih škola. Za njih je osiguran izbor knjiga iz društveno-humanističkog područja: rijetka stara izdanja, neki rijetki naslovi ispitne literature i klasici lijepe književnosti, uključeni u obvezni program školovanja.
Korisnicima je također dostupan fond periodičkih publikacija koji sadrži 701 naslov (10.569 svezaka) domaćih i stranih časopisa te 150 naslova (5.070 svezaka) domaćih i stranih novina. Knjižnica nabavlja i pruža na korištenje 124 naslova domaćih časopisa, dnevnih listova i tjednika.
U studijskoj čitaonici smješteno je šest računala s pristupom internetu, koja se mogu koristiti i za pisanje i ispis raznih tekstova i radnji, te pregled elektroničke građe.
Svi članovi Knjižnica grada Zagreba imaju mogućnost u prostorima čitaonice pristupiti online izdanjima Večernjeg lista i Jutarnjeg lista. Korisničke podatke za pristup online izdanjima dnevnog tiska članovi mogu dobiti od knjižničara u Studijskoj čitaonici.
Fond Studijske čitaonice može se koristiti isključivo u prostoru čitaonice, a zaštićen je sustavom elektroničke zaštite.
Ciklus biblioterapijskih radionica o odnosima, vezama i ljubavima unutar njih
Želite li razjasniti nedoumice koje uočavate u međuljudskim odnosima i/ili ljubavnim vezama, ovaj bi vam ciklus biblioterapijskih radionica mogao ponuditi neke uvide pa, čak, i rješenja. Veze, odnosi i ljubav unutar njih promatrat će se na primjeru romana Clare Pooley: Bilježnica neizgovorenih stvari. S obzirom na to da roman tematizira široku lepezu međuljudskih odnosa: djece i roditelja, partnera u brakovima ili vezama koje tek počinju, iskrene i duboke prijateljske odnose i slično, spomenuto djelo osobito je pogodno za biblioterapijsku analizu i interpretaciju.
Za rad na romanu, odnosno njegovom produbljenom razumijevanju, rabi se metoda vođenoga i usmjerenoga dubinskoga čitanja. Riječ je o biblioterapijskom MED ciklusu, odnosno načinu grupne socioterapijske analize teksta prema metodi kognitivne psihoterapije.
Radionice vodi dr. sc. Davor Piskač, sveučilišni profesor i predavač biblioterapije te biblioterapeut s bogatim praktičnim iskustvom.
Termin odvijanja je utorkom od 18 do 20 sati, u prostoru Studijske čitaonice Knjižnice Božidara Adžije. Kako je riječ o usluzi u razvoju tako je i pristup radu u radionici fleksibilan: korisnici se mogu slobodno priključiti ili isključiti iz sudjelovanja.
Broj sudionika ograničen je prostorom pa će prvih 10-15 prijavljenih sudionika imati prednost. Zainteresirani se mogu prijaviti pozivom na telefon 01/4655 025, e-poštom na knjiznica.bozidara.adzije@kgz.hr, prilikom posjeta našoj knjižnici ili samo doći u vrijeme održavanja radionice.
„Tri knjige za mene“ usluga je Knjižnice Božidara Adžije koja vam nudi stručnu pomoć u izboru knjiga za čitanje u slobodno vrijeme u skladu s vašim čitateljskim ukusom. Usluga se temelji na upitniku putem kojega dajete smjernice za izbor knjiga koje ćemo vam preporučiti.
Uslugu zatražite ispunjavanjem upitnika na mrežnoj stranici ili tiskanog upitnika na informativno-posudbenom odjelu Knjižnice Božidara Adžije. U upitnik nastojte unijeti što više relevantnih podataka i tako pomozite da za vas napravimo što bolji izbor. Upitnik ćemo obraditi u što je moguće kraćem roku i popis vam poslati putem kontakta koji ste naveli u upitniku. Preporučene knjige bit će rezervirane tri radna dana u Knjižnici Božidara Adžije.
Uslugom „Tri knjige za mene“ preporučujemo knjige iz područja beletristike, publicistike i popularne znanosti.
Namijenjena je svim članovima Knjižnica grada Zagreba.