Programi i projekti
Nacionalna kampanja za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom čiji su organizatori Hrvatsko knjižničarsko društvo, Knjižnice grada Zagreba i Nacionalna i sveučilišna knjižnica. Cilj kampanje je informirati i educirati javnost te je učiniti osjetljivom za problematiku osoba s teškoćama čitanja i disleksijom.

Knjižnica Ivana Gorana Kovačića uvelike podupire rad kampanje i u budućnosti planira niz izložbi, predavanja i edukativnih radionica kako bi poduprla ravnopravan pristup književnim djelima i informacijama svim dobnim skupinama osoba s teškoćama čitanja i  disleksijom te osobama koje ne mogu čitati standardni tisak.

Više informacija o kampanji na: https://www.facebook.com/IJaZelimCitati/.



   Program je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
Knjižnica Ivana Gorana Kovačića od 1978. godine pruža stručnu podršku knjižnici Doma za starije i nemoćne osobe Trnje. Ulaskom u sastav Knjižnica grada Zagreba ta je suradnja nastavljena provođenjem programa Knjigom do vrata u sklopu projekta 65 plus, namijenjenog osobama treće životne dobi i njihovoj društvenoj integraciji.

Stručno osoblje Knjižnice Ivana Gorana Kovačića redovito odlazi u Dom za starije i nemoćne osobe Trnje, druži se s njegovim korisnicama/korisnicima, dostavlja im knjige te brine o knjižnoj građi i uslugama.

Knjižnica u Domu za starije i nemoćne osobe Trnje otvorena je za korisnike svakog drugog četvrtka od 9:00 do 10:30 sati.

Sat informacijske pismenosti - srijedom od 10 do 11 sati djeluje Goranov informatički kutak za seniore, program u kojem osobe starije životne dobi kroz praktičan rad stječu osnovna znanja i vještine vezane za rad na računalu i korištenje pametnih telefona. Primjerice, kako sastaviti dopis, kako pronaći željenu informaciju na internetu, kako otvoriti vlastitu e-adresu i slati e-poštu, kako pristupiti društvenim mrežama i sl. Program provode knjižničari-informatori, a prilagođen je željama, potrebama i predznanju korisnika.

Likovnost u teoriji i praksi - likovna radionica srijedom od 11 do 13 sati, voditelj: profesor i akademski slikar Nedeljko Tintor.

Radionica je namijenjena umirovljenicima, ali i svima ostalima koje zanima likovnost u teoriji i praksi. Svakoga se tjedna obrađuje jedna tema: Svjetlo i sjena, Perspektiva, Anatomija životinja itd. Radionica započinje predavanjem prof. Tintora na određenu (likovnu) temu, a nakon predavanja slijedi praktična radionica crtanja ili slikanja tijekom koje polaznice, uz vodstvo mentora, naučeno primjenjuju u praksi.

Osim stalnih aktivnosti u okviru projekta 65 plus održavaju se i izložbe, predavanja i susreti generacija.
 
Zatvaranje izložbe Valerije Jelčić: Suživot se nastavlja (3. 2. 2020.); Foto: Sanja Koblar

 

čitanje — pripovijedanje — dramska pedagogija

O PROJEKTU


Knjižnica Etnografskog muzeja Zagreb provodila je u 2024. godini u suradnji sa Zagrebačkim knjižničarskim društvom, Hrvatskim knjižničarskim društvom i Knjižnicama grada Zagreba (Knjižnicom Ivana Gorana Kovačića) tematski interdisciplinarni projekt — ciklus radionica pod nazivom "Kad predmeti progovore". Program je zamišljen kao popratna aktivnost uz izložbu "Intimni prostori svakodnevice" . Nositelj je projekta Etnografski muzej Zagreb, a odvijao se uz potporu Grada Zagreba.

Knjižnica Ivana Gorana Kovačića sudjelovala je, u svrhu poticanja čitanja, u provedbi interaktivnih radionica za djecu nižih razreda osnovne škole u vidu dramatizacija literarnih djela, proizašlih iz već postojećeg i dobro prihvaćenog autorskog projekta djelatnica Knjižnice Ivana Gorana Kovačića "Kad slikovnice ožive".

S obzirom na to da su ciljana skupina djeca odrasla u digitalno doba, ove su radionice od njih zahtijevale da se kreativno izraze tradicionalnim metodama, odnosno bez pomoći Interneta, grafičkih alata i umjetne inteligencije.

Uspostavljanjem međuinstitucijske suradnje između specijalne (muzejske) knjižnice, školskih i narodnih knjižnica povećava se dostupnost edukativnih sadržaja svim građanima s naglaskom na djecu i mlade.

Izvođači su cjelokupnog programa "Kad predmeti progovore" bile knjižničarke, verificirane pripovjedačice te muzejske pedagoginje s višegodišnjim iskustvom u provođenju programa za djecu i mlade.

Zavirite u galeriju!


Igraj svoju igru — čitaj!

Čitanje je vještina nužna za kulturni razvoj čovjeka te donosi niz dugoročnih i višestrukih dobrobiti za pojedinca i društvo. Stoga je poticanje čitanja iznimno važno. Pravo na čitanje jedno je od osnovnih ljudskih prava i temelj ostvarenja intelektualnih sloboda - slobode izražavanja i slobodnog pristupa informacijama.
U razvijenom demokratskom društvu svatko, bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi, ima pravo slobodno sudjelovati u kulturnom životu zajednice, uživati u umjetnosti i sudjelovati u znanstvenom
razvoju i njegovim koristima.
Razvijena kultura čitanja podrazumijeva visoku razinu (čitalačke) pismenosti, a visoka razina pismenosti nužan je preduvjet svakog napretka - ekonomskog, socijalnog, kulturnog i osobnog. Stupanj razvijenosti nekoga društva u izravnoj je vezi s razvijenošću kulture čitanja upravo zbog njezinih dugoročnih i dalekosežnih implikacija na sve segmente društva.
Sposobnost čitanja nije samo značajka pojedinca već i obitelji, škole i cjelokupne društvene zajednice. Knjižničarke koje prate društvene, ekonomske i tehnološke trendove imaju vodeću ulogu u poticanju i provedbi programa za razvoj čitanja na lokalnoj i nacionalnoj razini. Stoga je njihova uključenost u projekte poticanja čitanja koji se provode u sklopu nastavnih i izvannastavnih aktivnosti bitna spona u povezivanju djece i mladih, ali i odraslih s knjigama i čitanjem, kritičkim i kreativnim mišljenjem, sposobnošću refleksije i samorefleksije te vrednovanjem informacija općenito.
Čitanje može obogatiti ljudsko iskustvo, proširiti horizonte i potaknuti duboka razmišljanja. Ono ima moć povezivanja ljudi, poticanja empatije i razumijevanja te stvaranja boljeg svijeta za sve nas.
Društvena interakcija i suradnička kultura učenja, a time i čitanja, put su u oblikovanje boljeg društva!

                                                                                                                                                                                                                                                                       Arijana Herceg Mićanović

Dramska pedagogija u funkciji poticanja čitanja

Mnogo je načina na koje se u knjižnici može poticati čitanje. Primjena dramske pedagogije u radu s djecom, korisnicima knjižnice, jedan je od njih. Projekt Kad slikovnice ožive, izvorno osmišljen u KGZ — Knjižnici Ivana Gorana Kovačića, dobar je primjer poticanja čitanja, kreativnosti i dječje mašte uz pomoć dramske pedagogije. Temelji se na dramatizaciji slikovnica i književnih tekstova za djecu. Knjižničarke kroz kreativne izvedbe, uključujući kazalište sjena i dramske igre, oživljavaju likove iz priča na radost malih gledatelja. Djeca ne samo da kroz takva uprizorenja upoznaju književna djela i likove, već kroz simboličku igru prepoznaju svakodnevne situacije, razvijaju govor, logičko razmišljanje i koncentraciju.
Kroz svaku se dramsku izvedbu književnoga teksta dodatno naglašava važnost čitanja, dok se istovremeno knjižnica predstavlja kao dinamično središte kulture i odgoja, čineći dramsku pedagogiju ključnim alatom za razvoj dječje kreativnosti i maštovitog izražavanja. Svaka izvedba pažljivo osmišljenim tekstom, scenografijom, kostimima i zvučnim efektima nudi bogato iskustvo koje spaja edukaciju, umjetnost i igru. Knjižnicu predstavlja kao mjesto živih i inspirativnih susreta, a književne tekstove donosi na način koji mali čitatelji doživljavaju kao interaktivnu igru, prštavu zabavu i veselo druženje. Na taj se način odgaja zainteresirana, ne samo čitateljska publika, senzibilizirana za umjetničke sadržaje.
Izvorno zamišljen kao inicijativa unutar knjižnice, projekt se proširio na škole, vrtiće, parkove i muzeje, pretvarajući ta raznolika okruženja u čarobne pozornice koje pršte maštom i kreativnim izrazom. Time je dramska izvedba postala most između književnog djela, knjižnice, kazališta i ostalih obrazovnih i kulturnih institucija. Most prema smislenom i bogatom unutarnjem životu koji djeca (pred)vođena knjižničarkama zajednički grade.

                                                                                                                                                                                                                                                    Ana Gabaj Miloš i Ivana Palčić Borić


Program je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba.
Kad slikovnice ožive program je pokrenut 2019. godine, a temelji se na dramatizaciji slikovnica i odabranih tekstova za djecu i mlade s ciljem poticanja čitanja, kreativnosti i mašte. Riječ je o novom projektu koji su u svim njegovim segmentima (ideja, dramatizacija, izvedba, kostimi, scenografija, efekti...) zajednički osmislile i izvode knjižničarke te on, držimo, dobro prezentira način rada koji u Knjižnici Ivana Gorana Kovačića njegujemo, oslanjajući se ponajprije na vlastite ljudske resurse i gradeći program na kreativnosti, inovativnosti i entuzijazmu. 

Na taj se način stvara program koji je s jedne strane univerzalan i općeprihvatljiv, ali istovremeno i poseban i drugačiji - jer prikazuje knjižničarke u posve novom svjetlu, a knjižnicu promovira kao zanimljivo i poticajno mjesto za zabavu, druženje, čitanje i učenje kroz igru.

Planirane su dramatizacije nekoliko naslova, odnosno nekoliko premijernih predstava godišnje, a nakon toga će se, sukladno organizacijskim mogućnostima i interesu publike, igrati u ostalim knjižnicama, vrtićima, školama, javnim prostorima i drugdje.

Prva predstava iz ciklusa Kad slikovnice ožive nastala je prema slikovnici Želimira Hercigonje i ilustratorice Ivane Guljašević Kuman Snjegović Snješko na čaju kod vještice Klotilde.

Druga predstava nastala je prema slikovnici Davida Mellinga Kraljevska pusa. Napravljena je u formi kazališta sjena.

Treća predstava nastala je prema stripu Benjamina Rennera Veliki zli lisac.

Od siječnja 2019. do srpnja 2024. (uz stanku od godinu i pol dana zbog pandemije) realizirane su 3 predstave s ukupno 51 izvedbom pred 2750 posjetitelja.

Zavirite u galeriju!
Projekt „Na Trnju sa zvijezdama“ posvećen je poticanju čitanja i promociji hrvatskih književnika za djecu i odrasle, kao temelja hrvatske pisane kulture te hrvatskih književnih nagrada, kao stručne verifikacije kvalitete djela ili opusa pojedinog autora.  
 
Temelji se na Nacionalnoj strategiji poticanja čitanja, a osmišljen je u želji da kroz susrete s nagrađenim književnicima i ilustratorima pridonese rasplamsavanju strasti za čitanjem, razvoju čitalačke pismenosti te poticanju čitatelja na aktivno i kritičko čitanje.
 
Projekt se provodi u četirima knjižnicama mreže Knjižnica grada Zagreba: Knjižnici Ivana Gorana Kovačića, Dječjoj knjižnici Marina Držića, Knjižnici Marina Držića i Knjižnici Savica.

Program je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba.
 
U VLASTITOJ SOBI naziv je ciklusa čitateljskih radionica u kojima se raspravlja o trajnim otiscima koje pročitani tekstovi i proživljeno iskustvo ostavljaju u nama. Atmosfera je ugodna i poticajna, a zainteresiranim čitateljicama nudi se spoj lijepe književnosti, dobre rasprave i kvalitetnog druženja.

U rujnu 2024. godine započela je nova sezona radionica u ponešto izmijenjenom obliku: program je namijenjen učenicama srednjih škola i studenticama te obogaćen gostovanjima književnica, teoretičarki književnosti, psihologinja i aktivistkinja za prava žena, a o književnosti se raspravlja u širem (društvenom) kontekstu.

Radionica je osmišljena tako da sve polaznice mogu iznijeti svoje stavove i dojmove, a da se pritom osjećaju slobodno, sigurno, shvaćeno i prihvaćeno.

Namjera je radionice osnažiti (čitateljsko) samopouzdanje mladih djevojaka.

Zavirite u galeriju!

U VLASTITOJ SOBI: Maja Vučić

U prvoj čitateljskoj radionici (n)ove sezone gošća je bila psihologinja Maja Vučić koja je s polaznicama razgovarala o tome što su to toksične veze, zašto do njih dolazi odnosno kako uopće završimo u njima, kako ih prepoznati te kako iz njih sigurno izići. Čitali smo odabrane književne tekstove Monike Herceg, Olje Savičević Ivančević i Dore Šustić.


Nataša Govedić: NE, NEĆU — ČITANJE I PISANJE OTPORA

Književnica, kritičarka i sveučilišna nastavnica Nataša Govedić propitivala je s polaznicama čitateljske radionice U vlastitoj sobi može li se čitava književnost tumačiti kao zona osobnog otpora te praktično s njima radila na tekstu romana Eskim na feniksu ti je ukrao mobitel, ispitujući različite modele suvremenog „otporoljublja“.


Marija Ott Franolić & Annie Ernaux U VLASTITOJ SOBI

Tijekom treće ovosezonske čitateljske radionice „U vlastitoj sobi“ književna kritičarka i teoretičarka Marija Ott Franolić razgovarala je s polaznicama o književnom stvaralaštvu Annie Ernaux, s posebnim osvrtom na njezin roman Događaj.


O RADIONICI

Program je proizašao iz uvjerenja da čitanje kvalitetnih književnih tekstova može i treba rezultirati jačanjem čitateljskih kompetencija, razvijanjem pismenosti, obogaćivanjem vokabulara, sposobnošću bolje artikulacije vlastitih stavova i stvaranjem kritičkog promišljanja ne samo o tekstovima koji se čitaju nego i o društvu u kojem živimo. Polaznice se potiče da uoče univerzalnost i svevremenost književnosti te povežu i usporede književne tekstove sa svojim pojedinačnim životnim iskustvima.
Lijepa književnost nije sama sebi svrha, a nije ni tek predmet bavljenja književnih teoretičara. Ona je neiscrpan izvor spoznaja o temeljnim pitanjima koja muče suvremenog čovjeka i riznica mogućih odgovora. 

Autorica koncepta: Arijana Herceg Mićanović

Program se provodi uz potporu Grada Zagreba.
KULTURA U ZAJEDNICI
Grad Zagreb raspisao je posebni Javni poziv za financiranje programa Kulture i umjetnosti u zajednici, na koji je pristiglo više od dvjesto prijava, a odobreno je petnaest programa, među kojima su dva provedena u gradskoj četvrti Trnje. Partnerska ustanova u prijavi i provedbi tih dvaju projekata bile su Knjižnice grada Zagreba. Projekt Vrbik (kv)art provela je udruga Skribonauti u partnerstvu s Knjižnicom Ivana Gorana Kovačića.

VRBIK (KV)ART U KNJIŽNICI IVANA GORANA KOVAČIĆA
Udruga za promicanje književnosti i kulture Skribonauti provodi od siječnja ove godine u okviru projekta Kultura u zajednici koji financira Grad Zagreb, program VRBIK (KV)ART koji uključuje stanovnike svih dobnih skupina u raznolike inovativne i interaktivne kulturne programe. Partneri su projekta Dom za starije osobe Trnje i Knjižnica Ivana Gorana Kovačića.

U sklopu projekta Vrbik (kv)art okupljeni su umjetnici i stručnjaci koji žive u kvartu ili su na neki način za njega usko vezani te je u partnerstvu s knjižnicom proveden niz besplatnih radionica za korisnike svih dobi, čime je omogućeno da umjetnički i kulturni sadržaji budu dostupni svima.
Koncepcija ciklusa odabrana je stoga što zahtijeva aktivno sudjelovanje i omogućuje neposredniji pristup sadržajima. Višekratnim dolascima stječe se navika dolaska u knjižnicu i razvija zahtjevnija čitateljska publika koja aktivno sudjeluje u kulturnim programima.


RADIONICE U OKVIRU PROJEKTA VRBIK (KV)ART koje se održavaju u Knjižnici I. G. Kovačića
  1. Nježnije prema sebi: Radionice terapijskog pisanja poezije
Voditeljice: pjesnikinja Monika Herceg i psihoterapeutkinja Ana Perović
 
  1. Vikend priča: Radionica kritičkog čitanja Književno putovanje globusom u četiri susreta
Radionica je namijenjena onima koji mnogo čitaju i znatiželji su istražiti suvremenu književnost drugih jezika i kultura, onima koji pišu i rado bi pronašli nove prostore inspiracije, ali i onima (posebno njima!) koji bi rado čitali, ali (misle da) ne stižu ili ne znaju odakle početi.
 
  1. Od scenarija do kratkog filma: Filmska radionica za mlade
Voditelji: scenarist Nikola Kuprešanin i redatelj Ivan Sikavica
Prema scenariju koji su osmislili s mentorom-scenaristom, mladi s mentorom-redateljem snimaju film u knjižnici.
 
  1. Kreativna čitaonica za najmlađe, voditeljica književna teoretičarka dr. sc. Marija Ott Franolić, suvoditeljica knjižničarka Ana Gabaj Miloš

ZAŠTO NAM JE VRBIK (KV)ART VAŽAN
Usluge narodnih knjižnica trebale bi se temeljiti na njihovu poslanju vezanu za informiranje, opismenjavanje, obrazovanje, uključivanje, građansko sudjelovanje i kulturu. Partnerstvom u programu VRBIK (KV)ART: Kultura u zajednici Knjižnica Ivana Gorana Kovačića stavila je na raspolaganje svoj prostor, djelatnike i knjižni fond. Na taj način promovira i jača svoju temeljnu funkciju, promiče čitanje kao društvenu vrijednost a knjižnicu pozicionira kao važno mjesto građanskoga sudjelovanja u kulturi te zadržava postojeće i privlači nove korisnike.

Programi koji se provode u Knjižnici Ivana Gorana Kovačića temeljeni su na uvjerenju da čitanje kvalitetnih književnih tekstova može i treba rezultirati jačanjem čitateljskih kompetencija, razvijanjem pismenosti, obogaćivanjem vokabulara, sposobnošću bolje artikulacije vlastitih stavova i stvaranjem kritičkog promišljanja ne samo o tekstovima koji se čitaju nego i o društvu u kojem živimo. Stoga nam je suradnja s udrugom Skribonauti izuzetno važna i svakako bismo je voljeli nastaviti jer kroz nju Knjižnica Ivana Gorana Kovačića ustraje na svojim specifičnim strateškim ciljevima i poslanju dok, istovremeno, ostvaruje funkciju knjižnice kao zajedničkog javnog dobra.
Životne priče koje su promijenile svijet naziv je ciklusa inovativnih videopriča koje su zajednički osmislile i izvode knjižničarke koje su hrabro zakoračile u područje produkcije, snimanja i montaže videosadržaja te u stalnom procesu samoedukacije uče na vlastitim pogreškama gradeći program na kreativnosti i entuzijazmu. 

Program je pokrenut 2020. godine kada su zbog epidemije sve programske aktivnosti za djecu u prostoru knjižnice obustavljene. Nastao je motiviran željom da se, makar i u virtualnom okruženju, nastavi interakcija s našim korisnicima u vidu posebno osmišljenih programa koji ih podsjećaju na to da je knjižnica zanimljivo mjesto za druženje, zabavu i učenje kroz igru. 

Svrha je programa upoznati djecu s izuzetnim ljudima koji su svojim znanjem, talentom, maštom i upornošću obogatili svijet u kojem živimo. 

Životne priče koje su promijenile svijet snažno promoviraju knjižnicu te potiču na čitanje, istraživanje i stvaranje, a možete ih pogledati na YouTube kanalu Knjižnica grada Zagreba.

2020.
2021.