U VLASTITOJ SOBI naziv je ciklusa čitateljskih radionica u kojima se raspravlja o trajnim otiscima koje pročitani tekstovi i proživljeno iskustvo ostavljaju u nama. Atmosfera je ugodna i poticajna, a zainteresiranim čitateljicama nudi se spoj lijepe književnosti, dobre rasprave i kvalitetnog druženja.
U rujnu 2024. godine započela je nova sezona radionica u ponešto izmijenjenom obliku: program je namijenjen učenicama srednjih škola i studenticama te obogaćen gostovanjima književnica, teoretičarki književnosti, psihologinja i aktivistkinja za prava žena, a o književnosti se raspravlja u širem (društvenom) kontekstu.
Radionica je osmišljena tako da sve polaznice mogu iznijeti svoje stavove i dojmove, a da se pritom osjećaju slobodno, sigurno, shvaćeno i prihvaćeno.
Namjera je radionice osnažiti (čitateljsko) samopouzdanje mladih djevojaka.
Zavirite u galeriju!
U VLASTITOJ SOBI: Maja Vučić
U prvoj čitateljskoj radionici (n)ove sezone gošća je bila psihologinja Maja Vučić koja je s polaznicama razgovarala o tome što su to toksične veze, zašto do njih dolazi odnosno kako uopće završimo u njima, kako ih prepoznati te kako iz njih sigurno izići. Čitali smo odabrane književne tekstove Monike Herceg, Olje Savičević Ivančević i Dore Šustić.
Nataša Govedić: NE, NEĆU — ČITANJE I PISANJE OTPORA
Književnica, kritičarka i sveučilišna nastavnica Nataša Govedić propitivala je s polaznicama čitateljske radionice U vlastitoj sobi može li se čitava književnost tumačiti kao zona osobnog otpora te praktično s njima radila na tekstu romana
Eskim na feniksu ti je ukrao mobitel, ispitujući različite modele suvremenog „otporoljublja“.
Marija Ott Franolić & Annie Ernaux U VLASTITOJ SOBI
Tijekom treće ovosezonske čitateljske radionice „U vlastitoj sobi“ književna kritičarka i teoretičarka Marija Ott Franolić razgovarala je s polaznicama o književnom stvaralaštvu Annie Ernaux, s posebnim osvrtom na njezin roman
Događaj.
O RADIONICI
Program je proizašao iz uvjerenja da čitanje kvalitetnih književnih tekstova može i treba rezultirati jačanjem čitateljskih kompetencija, razvijanjem pismenosti, obogaćivanjem vokabulara, sposobnošću bolje artikulacije vlastitih stavova i stvaranjem kritičkog promišljanja ne samo o tekstovima koji se čitaju nego i o društvu u kojem živimo. Polaznice se potiče da uoče univerzalnost i svevremenost književnosti te povežu i usporede književne tekstove sa svojim pojedinačnim životnim iskustvima.
Lijepa književnost nije sama sebi svrha, a nije ni tek predmet bavljenja književnih teoretičara. Ona je neiscrpan izvor spoznaja o temeljnim pitanjima koja muče suvremenog čovjeka i riznica mogućih odgovora.
Autorica koncepta: Arijana Herceg Mićanović
Program se provodi uz potporu Grada Zagreba.