Knjižnica S. S. Kranjčevića

Galerija Prozori
 
U formatu audio podcasta program u “U pozadini stvari” donosi vodstva umjetnika i kustosa kroz izložbeni program Galerije Prozori te približava suvremenu umjetnost i njezine teme širokoj publici. Odgovarajući na jasna, ali ključna pitanja, tko? što? za koga? zašto?  programom se otvaraju komunikacijski procesi, demistificira suvremena umjetnost te pokazuje na koji je način isprepletena sa životom.


Mladen Stilinović: "Zato što sam mogao" - o izložbi govori kustosica Branka Stipančić

 


O kustoskoj koncepciji izložbe Mladena Stilinovića “Zato što sam mogao”, odabranim radovima, njihovom značenju u trenutku nastanka, ali i njihovoj aktualnosti danas, kao i o specifičnostima izlaganja u knjižnično-galerijskom (među)prostoru te ideji otvaranja Stilinovićevih radova i uspostavljanju komunikacije s djecom kao publikom, govori kustosica izložbe Branka Stipančić.
 

„Bestijarij elektoentiteta: igra i lucidnost“ kolektiva Radiona.org - o izložbi govori kustosica Deborah Hustić​

 
  


O izložbi „Bestijarij elektoentiteta: igra i lucidnost“ govori kustosica kolektiva Radiona.org Deborah Hustić. Programski jezici, protokoli, različite pojave i entiteti u fokusu su izložbe koja donosi izbor radova nastalih u okviru širokog djelovanja kolektiva. Simbioza društveno humanističkog pristupa s tehnologijom, haker kulturom, maker kulturom, inovacijama u osnovi je njihovog djelovanja, kao i pitanja autorstva i suautorstva kroz zajedničko djelovanje umjetnika, dizajnera, inženjera, elektroničara i DIY entuzijasta.
 


„O curama, za cure, s curama“ o izložbi govori vizualna umjetnica Sanja Bistričić Srića i kustosica Petra Dolanjski Harni  

 
  
 


O „Djevojaštvu“ kao interdisciplinarnom knjižničarsko-umjetničkom projektu koji kroz čitanje i čitateljske grupe te vizualnu umjetnost proučava djevojačku kulturu i svakodnevicu te o izložbi „O curama , za cure, s curama“ koja kroz različite medije i umjetničke formate tematizira djevojačke svjetove govore vizualna umjetnica Sanja Bistričić Srića i kustosica Petra Dolanjski Harni.
 




Vito Trbuljak: Art heuristika

 



Polazište instalacije-arhiva su odbačeni predmeti svakodnevne uporabe oblikovani u nove skulpturalne formacije. Izloženi kao fotografska serija u prozorskim izlozima, izranjaju ispred svijetle dekonotirane površine nalikujući kataloškim fotografijama predmeta komercijalne uporabe, makar ništa od toga, u stvari, nisu. Zajedno čine bazu iz koje nastaju autorski tekstovi predstavljeni kao DIY samizdati. Treći dio
rada čine polovni predmeti-objekti kojima je pridružena cijena iskazana nerealnim iznosima, a valuta izražena sustavom simbola. Rad tematizira pomak s promatranja estetizirane forme na odnos promatračkog ja spram promatranog predmeta, iskliznuće iz dominantnih tržišnih i ekonomskih konstrukcija i refleksiju vlastite autorske pozicije. O radu govori umjetnik Vito Trbuljak.
 






Koliko stvarnosti stane u bajku: Želimir Hercigonja u slikovnici​

 
 
O izložbi posvećenoj novom čitanju slikovničkog opusa književnika Želimira Hercigonje, govori autorica izložbe Anda Bukvić Pažin.
"Bajke pokrivaju cjelinu svijeta i ljudskih odnosa, ali svode ih na formule. Funkcioniraju stoga na nekoj općenitoj, na osnovne pojmove svedenoj ravni. Želimir Hercigonja pisao je priče koje slijede mnoge motive i većinu obrazaca klasičnih bajki, ali u njima se nazire i osjeća nešto što su kritičari nazvali „postmodernističkim pukotinama“: linije duž kojih prosijava ono današnje i svakodnevno. To su mjesta koja sam pokušala izvući na svjetlo - odnosno na prozore - u ilustraciji i u tekstu. Čitajući stalno iznova, kombinirajući tekst sa slikom, i puštajući čak i podsvijest da radi kad više nisam znala što istaknuti, osvijetliti, uvijek sam se na kraju vraćala na suptilnosti, male osobne stvarnosti bez kojih se ne kreće ni na jedno putovanje."
(iz predgovora izložbi, Anda Bukvić Pažin)
 





Hrvoje Đukez: Knjiga kao igra

 


O umjetničkoj knjizi "Knjiga kao igra" govori njezin autor Hrvoje Đukez.
"Na razini knjige putovanje od slučajne apstrakcije, preko njezine slikarske interpretacije do konkretnog, ali ironijski intonirana teksta, naglašeno je prijedlogom njezina čitanja. Naime, sklopljenu se knjigu može listati beskonačno, iako ima početak, nakon završetka, kontinuirano nas okretanje stranica ponovo dovodi na početak. Beskonačna knjiga, zahvaljujući čvrstim plastičnim stranicama, raširena u otvorenu ili zatvorenu harmoniku, postaje objekt oko kojeg obilazimo također gubeći iz vida početak i kraj. Nastala sinergijom tehnologije i analogije, slučajnošću plastične metamorfoze, slobodnim potezom slikara i vezanom metrikom pisca, knjiga se ne suprotstavlja neumitnom civilizacijskom procesu, ali ne reklamira ni kohabitaciju s umjetnim čovjekovim neprijateljem, nego se očituje kao prijedlog obračuna s posljedicama." (iz teksta Borisa Greinera)
 





 
Izložbe i programi u 2024.
Izložbe u 2023.
Izložbe u 2022.
 

Izložbe u 2021

Izložbe u 2020.


Izložbe u 2019.

Izložbe u 2018.


Izložbe u 2017.
Izložbe u 2016.

Izložbe u 2015.


Izložbe u 2014.

 

Izložbe u 2013.


Izložbe u 2012.
 


Izložbe u 2011.
 





Izložbe u 2010.


Izložbe u 2009.
  • Saša Martinović Kunović  " Scrabble" www.daz.hr/smk/
  • Sandra Sterle "Nova staza do vodopada", projekcija recentnih radova
  • Tena Letica "Pop up genijalci"
  • Martina Mezak "Tales of the inexpressible / Priče o neizrecivom"
  • Dalibor Martinis "Društveno čitanje Zidne novine  1980/1999"
  • "Uplitanja" Izložba radova studenata ALU
  • Igor Kuduz "Izložba o izložbama"
  • Siniša Labrović "Arkadija"
  • Dejan Dragosavac Ruta "Plakati za mamu"


Izložbe u 2008.
 
  • Marijana Stanić "Miris guščje pečenke"
  • Željko Badurina "Knjige za knjižnicu"
  • i.j. Pino "Ko'laži"
  • Vladimir Končar "Promatrajući umjetnost"
  • "EMISIJA EMOCIJA" Dunja Janković, Irena Jukić-Pranjić, Matija Pisačić, Damir Steinfl  www.emisijaemocija.com
  • Davor Vrcelj "Pero i list"
  • Kata Mijatović "Luka i Matej iz Branjinog Vrha"


 
Izložbe u 2007.

 
  • Tomislav Torjanac "Life of Pi"
  • Peti festival prvih "Društvena odgovornost kapitala"
  • Ivana Zozoli "Kada nema tijela"
  • Igor Hofbauer "Zabranjeno plakatiranje"
  • Goran Petercol "Skice za scenografije"
  • Amela Frankl "Rozeta"
  • Krešimir Zimonić "Putopisi" - izložba i virtualne šetnje

 

 
Izložbe u 2006.

 
  • "Do You Celebrate Christmas?" Skupna izložba. (Barbara Blasin, Boris Cvjetanović, Alen Floričić, Amela Frankl, Željka Gradski Galić, Sanja Iveković, Nikolina Ivezić, Ana Kolega, Vladimir Končar, Zlatko Kopljar, Vlado Martek, Kata Mijatovoć, Jasenko Rasol, Marijana Stanić, Sandra Vitaljić, Manuela Vladić Maštruko, Sugar Babe (Elena Skoko), Vlasta Žanić)
  • Tanja Tintor Keller, "Osamnaest sretnih prozora"
  • Andreja Kulunčić, "Čitanja"  http://www.andreja.org/citanja/index.htm
  • Ana Kolega, "Slika za 160 znakova"
  • Maja Celija, "Ilustracije"
  • Jasenko Rasol, "Murali"
  • Tomislav Tomić, "Ilustracije"
 
Galerija Prozori obuhvaća prozorski niz Knjižnice Silvija Strahimira Kranjčevića (30 m dugački niz; prozori dimenzija cca 115x120 cm), a ovisno o radu širi se u unutrašnji prostor knjižnice ili vanjski javni prostor. Uz stručnu, publika Galerije stanovnici su kvarta, korisnici knjižnice i svakodnevni prolaznici. Na taj se način umjetnost posreduje širokoj publici kao neelitna i vaninstitucionalna djelatnost, a umjetnički se rad aktivira na često nepredvidljive načine.
Galerija je osnovana 1978. godine na inicijativu Branke Hlevnjak, prve voditeljice Galerije. Od godine 1981. vodila ju je Malina Zuccon Martić, od 1995. do 2022. Irena Bekić, a od 2023. godine Galeriju vodi Petra Dolanjski Harni. Od svojih početaka, Galerija se usmjerila na izlaganje ilustracije i drugih grafičkih vrsta, a od 2005. godine, izlagačka se koncepcija preusmjerava na site specific, konceptualne i participativne  umjetničke prakse budući da je smještaj galerije u knjižnici prepoznat kao dinamična i intrigantna situacija koja uspostavlja mrežu različitih odnosa te ih aktivira kroz umjetničke radove.
Galerija je otvorena prema svim generacijama umjetnika iz Hrvatske i iz regije. S obzirom na to da je prostor već definiran sadržajem i namjenom, ona je i mjesto umjetničkog eksperimenta i potiče sve oblike interdisiplinarnog i intermedijalnog umjetničkog stvaralaštva.
Pri koncipiranju programa vodi se računa o prvotnoj namjeni prostora, njegovim korisnicima i uključivanju korisnika kao aktivnih sudionika programa. Uz svaki projekt i izložbu održava se i edukativni program pod nazivom „U pozadini stvari“ s ciljem potaknuti dijalog između publike, umjetnika i stručnjaka s različitih područja te razvijati kritičko mišljenje i širiti polje znanja. Uzajamnim djelovanjem galerije i knjižnice, obje se promiču u hibridnu kulturnu instituciju pri čemu kombinacija njihovih metodologija omogućava neposredno i održivo uključivanje lokalne zajednice u šire kulturne tokove te omogućuje inovativni pristup instituciji knjižnice kao agonističkog prostora (prema Chantal Mouffe) otvorenog za prepoznavanje i uspostavljanje različitih dispozitiva.
 
O programu odlučuje Savjet Galerije: Petra Dolanjski, povjesničarka umjetnosti i knjižničarka; Božena Končić Badurina, vizualna umjetnica; Andreja Kulunčić, vizualna umjetnica,  Maša Štrbac, povjesničarka umjetnosti, Irena Bekić, povjesničarka umjetnosti i knjižničarka.

Kontakt: prozori.galerija2@gmail.com

Facebook stranica Galerije
https://www.facebook.com/Galerija-Prozori-163929313783977/
 

fotografija knjižnice: Boris Cvjetanović