Misija
NR Kina u želji promicanja svoje kulture i jezika, ali i s ciljem jačanja gospodarskih veza započinje osnivanje Konfucijeva instituta, odnosno njegovih podružnica diljem svijeta, najprije kao pilot-projekt u lipnju 2004. u Uzbekistanu, a onda i osnivanjem prvog Konfucijeva instituta u Seoulu u studenom iste godine. Danas u svijetu djeluje više od 500 Konfucijevih instituta, od kojih se njih 160 nalazi u gradovima diljem Europe. Konfucijeve su učionice svojevrsne podružnice Konfucijevih instituta, koje se u pravilu osnivaju na razini osnovnoškolskih i srednjoškolskih obrazovnih ustanova. Misija Konfucijevih instituta kao neprofitnih obrazovnih ustanova jest pridonijeti boljem razumijevanju kineskoga jezika i kulture među pripadnicima drugih naroda, razvijati prijateljske odnose između NR Kine i zemalja svijeta i u konačnici promicati i poticati razvoj multikulturalizma na globalnoj razini.
Kineski jezik u Knjižnici
Institut u Zagrebu jasno se pozicionira kao jedan od osam europskih poslovnih instituta uz London, Kopenhagen, Ljubljanu, Atenu, Leeds, Rouen i Edinburgh. Osnivanjem Konfucijeva instituta Sveučilišta u Zagrebu Hrvatska je napravila važan korak u jačanju kulturno-obrazovne suradnje s NR Kinom, a Zagreb se pridružio regionalnoj grupi Konfucijevih instituta kojoj pripadaju i instituti u Ljubljani, Beču i Budimpešti.
Knjižnica Tina Ujevića prepoznala je cilj i svrhu Instituta kao obrazovnog sveučilišnog centra te je poziv za suradnju rado prihvaćen. Prve aktivnosti započinju u ožujku 2013. godine, čime Knjižnica Tina Ujevića postaje prva knjižnica u Hrvatskoj koja će svojim članovima ponuditi mogućnost sudjelovanja na radionicama kineskoga jezika. Uskoro se, uz primarne radionice učenja jezika za osnovnoškolce počinju organizirati i druge akcije: učenje kaligrafije - kineskog pisma, izrada tradicionalnog kineskog zmaja, učenje kineskog paper cut-a, upoznavanje s kineskom gastronomijom, te tečajevi igre GO (najstarije poznate strateške igre na svijetu u Kini poznate pod imenom weiqi (圍棋/围棋)).
Radionice kineskog jezika
Program učenja kineskog jezika podijeljen je u tri modula, svaki u trajanju od devet tjedana. U sklopu prvog modula Učimo kineski 1 djeca uče pinyin i osnovne kineske riječi i fraze. Učimo kineski 2 temelji se na kineskim znakovima, dok se Učimo kineski 3 fokusira na komunikaciju na kineskom jeziku. Nastava se održava jednom tjedno u trajanju od 60 minuta. Riječ je o manjim grupama od četiri do osam polaznika u dobi od 10 do 13 godina. Predavači su izvorni govornici kineskog jezika, a radni jezik je engleski. Polaznicima je nakon završenog trećeg modula ponuđen nastavak tečaja u Institutu.
Svake se godine (od početne 2013.) organiziraju programi za nove i stare polaznike. Pauza od dvije godine nastupila je u doba pandemije, no od jeseni 2022. godine kineski se jezik vraća u našu knjižnicu, a nedugo zatim (u siječnju 2023.) započinju radionice i u ograncima iz mreže Knjižnice Tina Ujevića, knjižnicama Prečko, Staglišće i Voltino.
Prilog RTL Televizije o Kineskoj novoj godini i radionicama kineskoga jezika za osnovnoškolce u Knjižnici Tina Ujevića (veljača 2016.) [
FACEBOOK]