Projekti i programi
U projektu 65+ Knjižnice grada Zagreba provode ciljane programe namijenjene društvenoj integraciji osoba treće životne dobi i njihovom aktivnom uključivanju u kulturna i društvena zbivanja pri čemu se starijim osobama prilazi kao ravnopravnim partnerima u ostvarivanju kulturnih, obrazovnih, kreativnih i informacijskih potreba.

Knjižnica Voltino u projektu 65 plus sudjeluje od 2017. godine
U okviru projekta organizirani su programi:
  • Slikosat - besplatne kreativne radionice za osobe starije životne dobi: radionice mozaika, radionice izrada sapuna, radionica izrade prirodnog deterdženta, radionica upcyclinga, izrada božićnih ukrasa
  • Susreti generacija -„Pljesak u 6!“ - predstavljanje hobija, zanimanja ili kreativnih aktivnosti; „Zagrebačkim ulicama“ -zanimljivosti iz povijesti Zagreba; Kolenda - predstavljanje božićnih običaja i napjeva u Hrvatskoj i svijetu; predavanja, predstavljanja knjiga i brošura za osobe treće životne dobi (predavanja o ublažavanju procesa demencije, prehrani u zlatnoj dobi, trećoj dobi i tjelesnom zdravlju, brošure Socijalna prava starijih u Gradu Zagrebu i Potrebe i problemi osoba treće životne dobi gradske četvrti Trešnjevka)
  • Izložbe 65 plus - osobe treće životne dobi izlažu u prostoru knjižnice slike, ručno rađen nakit i druge rukotvorine, božićne i uskrsne ukrase
  • Učionica bez granica - Umni trening - program kognitivnog osnaživanja starijih osoba usmjeren ka očuvanju i poboljšanu vještina pamćenja i koncentracije;  edukacija osoba treće životne dobi u korištenju računala i knjižničnih aplikacija
Suradnje:
  • Centar za civilne inicijative (CCI)
  • Sindikat umirovljenika Hrvatske - podružnica Trešnjevka sjever  
  • Zaklada Zajednički put
  • Udruga Likovna radionica Prečko 50+
  • Hrvatska udruga za ravnopravno roditeljstvo
  • Gerontološki centar Trešnjevka
Partnerstva:
  • I dalje aktivni  - Od 2023. godine Knjižnica Voltino sudjeluje u projektu I dalje aktivni čiji je nositelj Centar za civilne inicijative a partneri Knjižnice grada Zagreba, Dom za starije Trnje, Dom za starije Trešnjevka i Zaklada Zamah. Ciljevi programa su osigurati usluge starijoj populaciji u području jačanja kapaciteta i njihove zaštite i sigurnosti, povećati mogućnost cjeloživotnog učenja osoba treće životne dobi i drugih osoba u potrebi te osnažiti zajednicu i civilno društvo kroz društveno korisne aktivnosti sa osobama treće životne dobi.        


Arhiva 65+
Čitateljski klub je pokrenut u studenom 2021.god., a moderatorica je Kristina Kegljen, samostalna umjetnica i honorarna urednica emisije Radio roman na Dramskom programu Hrvatskog radija.
Čitanje nas obogaćuje na nebrojeno puno razina, proširuje naše vidike i nudi nam nove dimenzije kroz koje doživljavamo svijet. Osim što učimo o pravopisu i gramatici po samoj inerciji čitanja velikog broja tekstova i zapisa, čitanje nas približuje nama samima, a onda i drugima. Uz pomoć čitanja postajemo tolerantniji, kreativniji i širokogrudniji ljudi. Čitanje nas tjera da razmišljamo o stvarima kojih se možda ne bi niti sjetili i uči nas o mnogim stvarima koje nam nisu bliske. Plan čitanja Čitateljskog kluba Knjižnice Voltino u prvoj godini bazira se na domaćoj književnosti, što klasičnim djelima, što djelima bogate i uzbudljive suvremene produkcije.  Zamisao je da nam povremeno gosti budu sami pisci i autori knjiga, kako bismo ih upoznali i pitali sve što nas zanima o njihovom radu.
U odabiru književnih djela i autora podjednako će biti zastupljeni autori i autorice, a neki od njih su Zoran Pilić, Ivana Bodrožić, Damir Karakaš, Marija Andrijašević, Marina Šur Puhlovski, Nada Gašić, Franjo Janeš, Zoran Ferić i mnogi drugi. Neki od odabranih i predloženih naslova su: Kralj Hakla - Dražen Lisak; Pjevač u noći - Olja Savičević Ivančević; Voda, paučina - Nada Gašić; Sinovi, kćeri - Ivana Bodrožić, Sanjica Lacković - Dario Harjaček; Morpho amathonte - Nada Topić,  Povijest pornografije - Goran Tribuson, Bablje ljeto - Kristina Kegljen, Susjed - Marina Vujčić, Dnevnik jednog nomada - Bekim Sejranović, Tunel na kraju svjetla - Franjo Janeš, Tragovi u vremenu - Rosie Kugli.

Sastanci Čitateljskog kluba „Voltino“ održavat će se jednom mjesečno. Nadamo se da ćemo nakon svakog sastanka biti bogatiji ljudi!

O moderatorici:
Kristina Kegljen rođena je 1987. u Slavonskom Brodu, diplomirala je anglistiku i dramaturgiju. Objavila je tri zbirke pjesama (CapricornNe poklanjaj srce divljim stvorovima i Geleri i grožđice) i roman Bablje ljeto, dok je drugi roman u nastajanju. Djeluje kao samostalna umjetnica te piše dramske tekstove i scenarije, prevodi s engleskoga jezika. Radi kao honorarna urednica emisije Radio roman na Dramskom programu Hrvatskog radija. 
U 2014. god. započinje suradnja Knjižnice Voltino s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.
S dr. Anom Puljak, voditeljicom Odjela za promicanje zdravlja u sastavu Službe za javno zdravstvo planira se realizacija programa predavanja i radionica „Usvoji zdrave navike!“ usmjerenih na edukaciju  i unaprjeđenje zdravlja opće populacije a osobito rad s djecom i mladima na usvajanju zdravih životnih navika i očuvanja zdravlja.

2014.
U Mjesecu hrvatske knjige dr. Ana Puljak, dr. med., spec. jav. zdr., Marija Škes, prof.rehab.  i Vesna Štefančić, dr.med. održale su radionicu „Ljubavi da, nasilju ne“ za učenike trećih razreda OŠ Voltino o emocijama i nenasilnom rješavanju sukoba.  Također je organiziran i susret s učenicima prvih razreda OŠ Voltino „Knjigom do zdravlja“ na kojem su slikovnice Kućna čudovišta Stanislava Marijanovića korištene kao povod za razgovor o poželjnim i nepoželjnim oblicima ponašanja na djeci blizak i zanimljiv način.

2015.
U sklopu programa NZJZ Navike promijeni, zdravlje pokreni! - Prevencija prekomjerne tjelesne težine dr. Ana Puljak i Marija Škes održale su radionicu o zdravoj prehrani a  mr.sc. Hrvoje Radašević, prof. kineziolog o važnosti tjelesne aktivnosti i rizicima sjedilačkog načina života  za učenike trećih razreda OŠ Voltino.
Nacionalni dan nepušenja 15.2. popraćen je radionicom Reci NE pušenju! Ana Puljak, dr. med., spec. javnog zdravstva i Marija Škes, mag. educ. reh. Educirale su učenike sedmih razreda OŠ Voltino o štetnosti pušenja, koliko je teško odviknuti se od te navike i savjetovali ih da je najbolje niti ne početi pušiti. Radionicu je snimala Hrvatska radiotelevizija za prilog u emisiji Dobro jutro, Hrvatska!
Na radionici o samopouzdanju sa učenicima 4.c razreda OŠ Voltino  dr.Ana Puljak i Marija Škes  su istakle  koliko je bitno imati dobro mišljenje o sebi i svojim sposobnostima odnosno prihvatiti i voljeti sebe.

2016.
Ove godine dr.Ana Puljak i Marija Škes održale su radionice o razvijanju samopouzdanja kod djece i mladih a u svibnju se pridružujemo  organizaciji preventivnih aktivnosti u borbi protiv melanoma  radionicom o štetnom djelovanju sunčevih zraka.
 
2017.
Održane su četiri radionice kojima se uputilo na važnost tema:
  • Prevencija prekomjerne tjelesne težine
  • Ljubavi da, nasilju ne! – radionica o nenasilnom rješavanju sukoba, toleranciji i uvažavanju
  • Svjetski dan šećerne bolesti
  • Reci NE pušenju! - radionica predstavljena u emisiji Hrvatskog radija „Umijeće odrastanja“
2018.
Održano  je  7  radionica na kojima su  obrađene teme:
  • Šećerna bolest i mladi
    Raširenost šećerne bolesti (dijabetesa) postaje globalna i poprima osobitosti epidemije a  bolest prate teške zdravstvene posljedice. Sve se više javlja kod djece i adolescenata kod kojih postoji problem nošenja s bolešću. Dijabetes u njima budi osjećaj srama, diskriminacije i otežava im socijalizaciju. Može utjecati na rezultate tijekom školovanja i na odnose u obitelji.  Radi podizanja svjesnosti o životu s dijabetesom radionicu za učenike šestih razreda OŠ Ljubljanica  održala je dr. Katarina-Josipa Siroglavić.
  • Reci NE pušenju!
    U Hrvatskoj se svake godine na prvi dan korizme obilježava nacionalni dan nepušenja. Ove godine to je 14. veljače. Učenicima 6.c razreda OŠ Voltino o štetnosti pušenja radionicu su održale djelatnice Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" Ana Puljak, dr. med., spec. javnog zdravstva i Marija Škes, mag. educ. reh.
  • Zdravlje mozga
    Interaktivnu radionicu s učenicima 2.c razreda OŠ Voltino o važnosti prehrane prikladne za zdravlje i razvoj mozga (MIND prehrana)  i o potrebi redovite tjelesne aktivnosti održale su djelatnice NZJZ "Dr. Andrija Štampar" Ana Puljak, dr. med., spec. javnog zdravstva i Marija Škes, mag. educ. reh. . Objasnile su i značaj upravljanja emocijama te ih naučile neke od tih vještina. Osvrnule su se i na potrebu usvajanja pozitivnih zdravstvenih navika i izbjegavanje štetnih i rizičnih ponašanja. Naglasak radionice bio je na potrebi cjeloživotnog učenja i njegovoj ulozi u unaprjeđenju zdravlja našeg mozga, ali i utjecaju cjeloživotnog učenja na cjelokupno zdravlje: fizičko, psihičko i socijalno.
  • Tvoje tijelo je stvoreno za pokret
    Edukativna radionica održana je za učenike 3.c razreda OŠ Voltino. Organizator i provoditelj edukacija je Služba za javno zdravstvo, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ a sudjeluju dr. Ana Puljak, voditeljica Odjela za promicanje zdravlja i prof. Hrvoje Radašević, Centar za preventivnu medicinu.
  • Tanjurić zdravlja
    Studentice Prehrambeno-biokemijskog fakulteta održale su radionicu o zdravoj prehrani za učenike prvih razreda OŠ Voltino. Organizator i provoditelj edukacija je Služba za javno zdravstvo, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.

2019.
Intenzivirana je suradnja  s NZJZ započeta 2014.godine.
  • Radionice „Tvoje tijelo je stvoreno za pokret“
    Motorički rast i razvoj kao i senzorička integracija bitni su za učenje jer se kretanjem aktiviraju određena područja mozga koja su važna za učenje Za djecu i adolescente su kretanje i tjelesna aktivnost iznimno važni, imaju važnu razvojnu ulogu, djeluju na psihološki, socijalni i kognitivni razvoj djece, pozitivno utječu na fizičko zdravlje.
    Organizator i provoditelj edukacija je Služba za javno zdravstvo, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ a sudjeluju dr. Ana Puljak , voditeljica Odjela za promicanje zdravlja i prof. Jelena Čvrljak, dipl. kineziolog. Održane su četiri radionice a jedna je snimana za emisiju „Zdrav život“ Hrvatske radiotelevizije.
  • Radionice „Tanjurić zdravlja“
    Organizator i provoditelj edukacija je Služba za javno zdravstvo, NZJZ„Dr. Andrija Štampar“ a sudjeluju dr. Ana Puljak, voditeljica Odjela za promicanje zdravlja i Marija Škes ,mag. educ. reh., voditeljica Odsjeka za zdrave stilove života. Uz brojne edukativne materijale o važnosti pravilne prehrane i kroz igru i zabavu studenti Prehrambeno biotehnološkog fakulteta educirali su učenike o zdravim prehrambenim navikama. Održane su dvije radionice.
  • Ovisnost o internetu
    Psihološki znakovi zlouporabe interneta uključuju preokupiranost internetom, nemogućnost prestanka s aktivnošću, osjećaj zadovoljstva ili euforija tijekom surfanja, provođenje sve više vremena ispred računala, osjećaj tuge ili tjeskobe zbog nemogućnosti korištenja interneta, laganje roditeljima i prijateljima, rastresenost i razdražljivost. Predavanje za učenike OŠ Voltino održala je Lea Maričić, mag. psih., djelatnica NZJZ "Andrija Štampar".
  • Književni susret s Rosie Kugli i dr. Anom Puljak
    Knjiga Rosie Kugli "Nisam ti rekla..." tematski je vezana uz problem konzumiranja alkohola kod mladih, ali dotiče i brojne druge probleme odrastanja: utjecaj obitelji, društva, vršnjaka, otpor prema nametanju naših realiziranih i nerealiziranih identiteta, utjecaj naših predrasuda, naših slabosti i naših nerazvijenih komunikacijskih vještina.
    Knjigu je učenicima drugog razreda Elektrotehničke škole predstavila autorica a o gorućem problemu konzumacije alkohola kod mladih s učenicima je razgovarala Ana Puljak, dr. med., spec. javnog zdravstva, voditeljica Odjela za promicanje zdravlja, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.
  • Zov dubine - predstavljanje romana u sklopu projekta Zelena knjižnica za zeleni Zagreb
    Autorica Rosie Kugli predstavila je biografski roman s ekološkom porukom o životu našeg proslavljenog sportaša-rekordera u ronjenju na dah Kristijana Curavića. U predstavljanju su sudjelovali dr. Ana Puljak iz NZJZ"Dr. Andrija Štampar" i učenici 4.c razreda OŠ Voltino. Dr. Puljak je educirala učenike o važnosti tjelesne aktivnosti ali i rizicima koje nose ekstremni tjelesni napori. 
2020.
Suradnja  je nastavljena i u okolnostima pandemije bolesti Covid-19 aktivnostima online.U aktualnoj situaciji pandemije važnost javnog zdravstva, edukacije i prevencije je veća nego ikad.
  • Uz Svjetski dan knjige 23.4.2020., dr. Ana Puljak se video porukom obraća djeci i mladima sa savjetima kako se nositi s trenutnom situacijom ali i usvojiti neke korisne životne navike.
  • Istaknuto je i novo izdanje naslova Ivane Brlić Mažuranić i Vladimira Kirina Dječja čitanka o zdravlju. Knjiga je prvi put objavljena 1927. godine u obliku slikovnice na poticaj Škole narodnog zdravlja u Zagrebu a  sadrži pjesmice  o higijenskim i zdravstvenim temama.
    Već tada uspostavljenu, gotovo stogodišnju vezu knjige i promocije zdravlja, nastojimo održati i dalje!
2022.
  
​        Knjižnica Voltino sudjeluje u kampanji zajedno s OŠ Voltino. Na književnom susretu autorica Rosie Kugli, predstavila je učenicima osmih razreda OŠ Voltino  roman "Nisam ti rekla" koji progovara o štetnom djelovanju alkohola na zdravlje mladih. Edukativni i preventivni dio programa vodila je dr. Ana Puljak, voditeljica Odjela za promicanje zdravlja u sastavu Službe za javno zdravstvo NZJZ "Dr. Andrija Štampar" a ujedno i recenzentica knjige "Nisam ti rekla".
Cilj projekta Financijska pismenost osnovnoškolaca u vodstvu Ekonomske klinike je razvoj financijske pismenosti djece kroz educiranje o osnovnim financijskim i ekonomskim pojmovima.

Projekt je organiziran kao niz od četiri interaktivne radionice koje se održavaju u osnovnim školama i knjižnicama. Djecu osnovnoškolske dobi uči se o razlici između potreba i želja, pojmovima novac, valute, kartice i kredit, kao i o važnosti štednje i racionalnog odlučivanja o kupovini.

Knjižnica Voltino u projektu sudjeluje s OŠ Voltino od 2020. godine.
Od srpnja 2014. u knjižnici organiziramo znanstvene radionice na kojima s djecom izvodimo jednostavne znanstvene pokuse te predlažemo knjige iz popularne znanosti uz gostovanja profesora, studenata i udruga koje se bave popularizacijom znanosti. Od 2014. do 2018. brojne znanstvene radionice s pokusima održala je profesorica fizike i kemije Natalija Crnički, meteorološke radionice vodili su dr.sc. Antun Marki, viši predavač s Geofizičkog odsjeka  PMF-a i meteorolog s RTL-a Nikola Vikić Topić. Arhitektonske radionice održala je arhitektica Tatjana Liktar Elez, a pokuse iz kemije pokazali su nam studenti Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta iz Ljetne tvornice znanosti. U 2019. godini uspostavili smo kontakt sa studentskom sekcijom Hrvatskog fizikalnog društva Fizika ekspres koji nas kroz zanimljive pokuse uvode u svijet fizike.
 
Program poticanja čitanja "Knjigom oko svijeta" u kojem sudjeluju učenici Elektrotehničke škole, pokrenut je na Odjelu za odrasle Knjižnice Voltino 2021.god., a realizira se u suradnji s prof. Anom Šutalo Barić i prof. Sanjom Telebar Erceg. Program se odvija u sklopu provedbe izvannastavne aktivnosti poticanja čitanja i analiziranja tema djela u odnosu na suvremene društvene probleme. 
Prvi susret održan je u Mjesecu hrvatske knjige 2021. god., kada smo s autoricom Snježanom Babić Višnjić razgovarali o romanu Suze boga Marsa.
Na drugom susretu spisateljica Magdalena Mrčela predstavila je roman Dnevnik četvrtog a. Susret se održao putem platforme Zoom.
Na trećem susretu razgovarali smo o knjizi W. Goldinga Gospodar muha i obradili temu nenasilnog rješavanja sukoba uz Dan ružičastih majica. Dan ružičastih majica (Pink Shirts Day) obilježava se širom svijeta zadnje srijede u veljači kao Dan borbe protiv vršnjačkog zlostavljanja. Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja. 
Na četvrtom susretu održanom uz Noć knjige razgovarali smo o  knjizi Josteina Gaardera Sofijin svijet
 

Knjižnice grada Zagreba u cilju poticanja čitanja,  cjeloživotnog učenja i društvene inkluzije (uključivanja) djece s teškoćama u razvoju te mladih i odraslih osoba s invaliditetom provode projekt Knjižnica širom otvorenih vrata. Knjižnica Voltino, ogranak Knjižnice Tina Ujevića, uključila se i službeno u projekt Knjižnica širom otvorenih vrata 2012.godine. Već duže vrijeme u Knjižnici Voltino provodimo kreativne radionice, izložbe, grupne posjete u suradnji sa udrugama Dodir i Ozana. U našoj Arhivi možete pogledati sve dosadašnje aktivnosti.

2024.god. 
  • Mali dom, izložba
  • ​Predavanje o autizmu, Sanda Vrljičak
  • 26.04. Instalacija drva iz Šume Striborove (udruga Ozana)
  • 26.04. pripovijedanje i ​radionica za Noć knjige (udruga Ozana)
  • Predavanja i radionice o prihvaćanju različitosti, Centar za autizam
  • 29.03. - 20.04. Izložba povodom Svjetskog dana svjesnosti o autizmu - Izložba ilustracija Tomislava Zlatića iz slikovnica Plavi dan i Školice za Tratinčicu postavljena je s ciljem podizanja svijesti javnosti o poremećaju iz spektra autizma.
2023.god. 
  • 13.12. Likovna radionica: izrada božićnih ukrasa i ukrašavanje bora, Udruga Ozana i OŠ Rudeš
  • od 02.08. ​Instalacija OceanSlika je nastala na zajedničkoj radionici gdje su korisnici Centra Ozana podučavali studente četvrte godine Studija za socijalni rad tehnici filcanja vune
  • 28.04. Posjet štićenika Mali dom te druženje u knjižnici uz čitanje proljetnih pjesmica
2022.god. 
  • 02.02. - 28.02. Pas koji je nosio petarde na leđima - Strip "Pas koji je nosio petarde na leđima" nacrtala su djeca s poremećajem iz spektra autizma. Tekst nas uči što je autizam, a tajna poruka koju prenosi je da se djeca s teškoćama u razvoju boje pucanja petardi.                              Udruga ljubitelja stripova StripOs i Udruga obitelji djece s autizmom DAR
2021.god. 
  • 04.01. - 08.02. Izložba jaslica od filcane vune. Vunene jaslice su nastale u radionici obrade i oblikovanja vune kroz 11. i 12. mjesec 2020. godine. U svakoj rukotvorini su sudjelovale marljive ruke Ozanovaca - korisnika, sudionika rehabilitacijsko - terapeutskih aktivnosti Centra OZANE. Voditeljica radionice je Branka Brčić Crnković. 
2020.god. 
  • 17.06. - 30.08. Leptiri za Debru. Izložbu leptira japanskih origami majstora pripremio je umjetnik Krešimir Rajki, kako bi se pružila podrška ‘djeci leptirima’ i saznalo više o rijetkoj bolesti - buloznoj epidermolizi. Više o buloznoj epidermolizi na: Udruga Debra.
2019.god.
  • 31.5.-1.7. Sanjam, letim, živim - Članovi udruge OZANA izradili su narančaste leptire filcanjem vune kako bi dali vidljivost oboljelima od multiple skleroze. Cilj je bio izraditi 4500 leptira za 4500 oboljeloh od multiple skleroze u Hrvatskoj.
  • 25.01. - 15.02. - Što znači biti različit? -  Izložba radova djece iz DV Vrapče, skupina Little star nastalih tijekom rada na projektu Uvažavanje različitosti. Projekt provode odgajateljice Jadranka Bratković Aračić i Željka Cvetkovski od rujna 2017. kako bi djeca naučila uvažavati različitosti i potrebe drugih te izgraditi prijateljske odnose.
2018.god.
  • 16.5. Taktilna slikovnica "Lingina pustolovina" - Na završnom druženju sudionika Školice heklanja "Cvijetak" predstavljena je taktilna slikovnica nastala na radionicama u Knjižnici Voltino i OŠ Voltino ove školske godine.
  • 20.04. Dani medijske pismenosti: Naučimo razumjeti - Naučimo razumjeti - radionica medijskog prikaza izbjeglica, tražitelja azila i migranata, kojom ističemo problem stigmatizacije i stereotipnog medijskog prikaza tih skupina. Radionicu provodi Udruga Balkon, a zamišljena je kao praktična vježba iz analize stavova: kako se formiraju stavovi prema izbjeglicama, kako retorika krize dijeli populaciju na građane i pridošlice u kontekstu ljudskih prava te koja je uloga medija u kreiranju takvih stavova.
  • 06.04. - 29.04. - Colours of a Journey - U izlozima knjižnice postavljena je  izložba crteža djece migranata nastalih na radionicama u izbjegličkom kampu Eliniko u Grčkoj i u Hotelu Porin u Zagrebu. Crteži su nastali u sklopu projekta Colours of a Journey, digitalne  platforme koja sadrži svjedočanstva djece izbjeglica i migranata te se na njoj prikupljaju i izlažu crteži kroz koje djeca obrađuju temu svoje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Projekt provodi Udruga Balkon u suradnji s Kulturnim Centrom Mladih, a inicijator i koordinator projekta Colours of a Journey na razini Europe je mreža Transform Europe.
2016.god.
  • 20.5.-20.6.2016. "Zagrebačkim ulicama" - izložba radova članova skupine Ribica Dnevnog centra za rehabilitaciju djece i mladeži  Mali dom - Zagreb, ustanove koja djeluje kao dnevni centar za rehabilitaciju djece i mladeži s oštećenjem vida ii dodatnim utjecajnim teškoćama u razvoju od njihova rođenja do 21. godine.
2015.god.
  • 17.12.2015.-16.1.2016. Božićna izložba - U izlozima i prostoru knjižnice izloženi su radovi Učeničke zadruge "DAR-MAR" i i polaznika radnog osposobljavanja iz Srednje škole Centar za odgoj i obrazovanje Zagreb, trogodišnje strukovne škole koja odgaja i obrazuje mladež s posebnim obrazovnim potrebama.
  • 1.12.2015. likovna radionica: COO "Vinko Bek" za učenike OŠ Voltino. Radionicu su vodile profesorica Tanja Parlov uz pomoć dvije učenice iz COO „Vinko Bek“. Radionicom se učenicima OŠ Voltino pokušalo približiti način na koji  djeca oštećena vida različitim likovnim tehnikama izražavaju svoj doživljaj svijeta koji ih okružuje.
  • 13.11.-17.11.2015. U sklopu programa "Izlasci u zajednicu"  korisnici Dnevnog centra za rehabilitaciju djece i   mladeži "Mali dom" s dvije grupe su posjetili knjižnicu i prisustvovali na Pričaonici.
  • 9.11. - 1.12.2015. Izložba likovnih radova učenika COO "Vinko Bek"iz Zagreba.
2013.god.
  • 12.3. - 12.4.2013. "Spasimo vunu" - izložba radova članova Udruge Ozana i učenika OŠ Voltino nastalih na radionicama u OŠ Voltino. Voditeljice radionica su Ksenija Gluhak i Branka Crnković.
2009.god.

2008. god.

  • 6.10.2008.   U Knjižnici Voltino otvorena je  Izložba učeničkih radova Grafičkog odjela Škole primjenjenih umjetnosti i dizajna. Izložba ima humanitarni karakter jer je prihod od prodaje radova namijenjen Hrvatskoj udruzi gluhoslijepih osoba Dodir.
2002. god.
  • 4.12.2002. "Ruke ljubavi"- Izložba radova članova udruge povodom obilježavanja Međunarodnog dana invalida.
Projekt u suradnji s OŠ Voltino započeli smo 2017./2018. školske godine. Voditeljica projekta je učiteljica Romana Kutlača koja s učenicima produženog boravka jednom mjesečno dolazi u knjižnicu na radionice vezano uz prigodni datum. Radionice su osmišljene tako da sadrže Trenutak za priču, Edukativan trenutak, Kutak za pisano stvaralaštvo  i Kutak za kreativni trenutak u kojem nam pomaže stalna suradnica umjetnica Ivana Rod. Čitajući odabrane tekstove i različitim aktivnostima na zadanu temu učenici se upoznaju s nizom sadržaja vezanog uz mobilnost, zdravu prehranu, toleranciju, ekologiju, emocije... Nastalim radovima uređujemo pano projekta u knjižnici i predstavljamo ih roditeljima i posjetiteljima knjižnice na izložbi uz završnu svečanost.
 

NAŠA MALA KNJIŽNICA međunarodni je projekt nastao na inicijativu slovenske izdavačke kuće KUD Sodobnost prije petnaestak godina. Pažljivim odabirom autora, ilustratora i njihovih  djela, projekt NMK je u Sloveniji u kratkom vremenu postao vrlo popularan i hvaljen. 

Hrvatska izdavačka kuća Ibis grafika započela je suradnju na projektu 2018. godine, kada je Naša mala knjižnica po prvi puta stigla u hrvatske škole i vrtiće. Ponudom zanimljivih knjiga i raznih kreativnih zadataka u Kreativnim knjižicama, NMK je već u drugoj godini provođenja brojio gotovo dvostuki broj prijavljenih škola, vrtića i knjižnica.

Knjižnica Voltino uključila se u projekt zajedno sa OŠ Voltino 2019. godine.

Poveznice:
https://nasamalaknjiznica.hr/rusa-je-slutila-u-knjiznici-voltino/
https://nasamalaknjiznica.hr/sjeverac-djecarac-i-patka-selica-u-os-voltino/
https://nasamalaknjiznica.hr/vera-medu-knjigama-u-knjiznici-voltino/
https://nasamalaknjiznica.hr/zavrsetak-nagradnog-natjecaja/
Pe pita... o nebu: https://youtu.be/4ukJDoD4uuQ

Na Odjelu za djecu i mladež Knjižnice Voltino od 2017. godine održavaju se  radionice robotike.  Radionicama se želi  omogućiti  djeci i mladima da uče, zabavljaju se i druže, kvalitetno provode slobodno vrijeme i usvajaju nova znanja, istražuju i upoznaju se s novim medijima i tehnologijama u skladu sa zadaćom narodnih knjižnica u modernom društvu.
Održano je više ciklusa radionica u suradnji s udrugom Neki novi klinci na kojima su djeca imala prilike upoznati  osnove programiranja i nove tehnologije radeći s robotima mBot i Cubetto.
U 2018. godini ukazuje se mogućnost organiziranja radionica s Lego MindStorms robotima u suradnji s Američkim kutkom Zagreb što otvara mogućnost prijave na međunarodno STEM natjecanje za djecu First Lego League. Tim "10 volti" je sudjelovao kao prva i jedina knjižnična ekipa na natjecanju za što je primio pohvale  s naglaskom na posebnu vrijednost izvođenja aktivnosti u  knjižnici koja je javni prostor i omogućuje veću dostupnost i popularizaciju projekta.
U provedbi projekta knjižnica je ostvarila suradnju sa širom lokalnom zajednicom – s Američkim kutkom Zagreb, Udrugom Neki novi klinci, poduzećem Končar i udrugom Palčić gore te se potvrdila kao mjesto okupljanja i provođenja aktivnosti i programa važnih i značajnih stanovnicima kvarta a i šire.
U 2018. započinje i suradnja s Elektrotehničkom školom. Od travnja kreću radionice programiranja Lego MindStorms robota  za djecu od 9 i više godina koje vode profesori Mario Tretinjak i Saša Tatar  te učenici napredne robotičke grupe 3.c razreda.
Na drugom sudjelovanju u First Lego League natjecanju, održanom 19.1.2020. god. na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, tim "10 volti" u suradnji s profesorima i učenicima Elektotehničke škole Zagreb osvaja nagradu za Tehnički intervju, odnosno za dizajn robota. Sudjelovanje je omogućeno potporom Američkog kutka Zagreb i poduzeća Končar.

Suradnja s Američkim kutkom Zagreb, Elektrotehničkom školom i poduzećem Končar je nastavljena i u 2021.god. Pokrenut je program Makerspace: Roboteka, na tragu preporuka iz Strateškog plana Knjižnica grada Zagreba 2021. - 2025. o razvijanje usluga za mlade s mladima (15+), pri čemu se stavlja naglasak na radionice novih tehnologija – kodiranje, robotika, 3D ispis, 3D olovke, virtualna i proširena stvarnost te maker space prostori na dječjim odjelima kao i oblikovanje jednog ogranka knjižnice kao „gadget garaže“. Predviđene aktivnosti u našem maker space prostoru su upoznavanje djece i mladih s  mBot, LEGO Mindstorms i LEGO Boost robotima, micro:bitovima, radom s 3D printerom i 3D olovkom a radionice bi se održavale na terasi knjižnice. Jedna radionica je održana u jesen 2020. god., nastavak je planiran na proljeće 2021. god.,  a voditelji radionica su studenti Tehničkog veleučilišta Zagreb. Napravljen je i promotivni video objavljen na web stranici Knjižnice Voltino i na YouTube kanalu Knjižnica grada Zagreba.

Okupljanje djece u Knjižnici Voltino na robotičkim radionicama radionicama omogućilo je djeci, stanovnicima zagrebačkog naselja Voltino, besplatnu i svima dostupnu izvanškolsku edukaciju u ovom području, izvan zone ocjenjivanja i uspoređivanja a također i izvanškolsko učenje u skladu s interesima. Programom STEM aktivnosti Knjižnica Voltino postala je središnje i omiljeno mjesto  okupljanja  djece više osnovnoškolske dobi, kao i poligon stjecanja novih znanja i kompetencija kroz suradnju i prenošenje znanja sa srednjoškolaca i studenata na mlađe polaznike. Također, Knjižnica Voltino nastavlja tradiciju kvarta izgrađenog oko poduzeća Končar te se pozicionira kao središnje mjesto okupljanja i povezivanja partnera iz lokalne zajednice.
 

Projekt Školica heklanja Cvijetak pokrenut je 2012. godine u Mjesecu hrvatske knjige. Tema MHK te je godine bila posvećena Europskoj godini starenja i međugeneracijske solidarnosti pa smo u suradnji s učiteljicama OŠ Voltino potaknuli druženje djece s bakama, djedovima i korisnicima domova umirovljenika te nastojali poticati interes, osjetljivost, komunikativnost i poštovanje djece prema starijim osobama. Druženjem s našim bakama iz zaborava smo vratili heklanje i ručni rad koji su djeca s oduševljenjem prihvatila. Voditeljica Školice heklanja je učiteljica produženog boravka OŠ Voltino Anamarija Čorko uz stalnu suradnicu Kseniju Kulić, a također su i mnoge bake i mame dale svoj doprinos ovom projektu. Učenici se uključuju prema osobnom interesu i trenutnoj motiviranosti a članova nikad ne nedostaje.
Brojne generacije učenika isprobale su i naučile umijeće heklanja, a na kraju svake školske godine izložimo svoje radove na Ljetnoj izložbi u knjižnici.  Svake godine pokušavamo osmisliti novu ideju za prezentaciju našeg rada pa su učenici do sada radili heklane bookmarkere, heklane ukrase za torbice za knjige, heklani nakit (ogrlice, trake za kosu, narukvice, prstene, naušnice), čestitke s heklanim motivima, 100 cvjetića za unikatne instalacije povodom 100. dana škole, heklane pernice, anđele, ukrase za bor, pisanice, likove iz priča, heklane (taktilne) društvene igre, a u 2017/2018 godini napravili smo heklanu taktilnu slikovnicu.

 
Osluškujući potrebe društvene zajednice kao i stručne smjernice za razvoj svojih usluga, Knjižnice grada Zagreba svojim se projektom Zelena knjižnica za zeleni Zagreb pridružuju knjižnicama koje će u sklopu redovne djelatnosti educirati javnost o zaštiti okoliša i održivome društvu.

Projekt Zelena knjižnica za zeleni Zagreb u Knjižnicama grada Zagreba provodi se od siječnja 2017. godine.

Namijenjen je svim dobnim skupinama korisnika, a ostvaruje se kroz sljedeće programe: 
- predavanja i radionice
- predstavljanje knjiga
- projekcije dokumentarnih filmova
- događanja na javnim površinama
- uređenje knjižničnoga prostora i knjižničnoga okoliša
- izložbe.

  
    Program je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba.