In memoriam

14.02.2025 Gradska knjižnica
Knjižnice grada Zagreba su se jučer, 13. veljače 2025. na zagrebačkom Krematoriju oprostile od svoje dugogodišnje ravnateljice Anke Katić-Crnković.

Prenosimo riječi koje je tom prigodom u ime svih djelatnika uputila Ismena Meić, voditeljica Gradske knjižnice:

„U ime djelatnika Knjižnica grada Zagreba danas se opraštamo s poštovanom i dragom kolegicom Ankom Katić-Crnković.
Anka Katić-Crnković svojim je dugogodišnjim radom ostavila traga ne samo na području zagrebačkog već i hrvatskog knjižničarstva. Napredujući od bibliotekara u informativnoj službi Gradske knjižnice preko voditeljice Knjižnice Trešnjevka, voditeljice Gradske knjižnice do mjesta ravnateljice Knjižnica grada Zagreba dala je svoj veliki doprinos u stvaranju suvremeno organizirane mreže narodnih knjižnica u Gradu Zagrebu. 
 
Anka Katić-Crnković rođena je u Solinu 1934. godine u mnogobrojnoj činovničkoj obitelji kao četvrto dijete. Osnovnu školu, gi­mnaziju te Filozofski fakultet završila je u Zagrebu. Prvo radno mjesto bilo je u Osnovnoj školi Ravna Gora, a od 1961. do 1963. godine radila je u Narodnom sveučilištu grada Za­greba na poslovima organiziranja javne predavačke djelatnosti i filmskih tribina.
Od 1964. do početka 1966. godine u Narodnoj biblioteci "Marin Držić" obavljala je poslove informatora. Početkom 1966. godine na poziv tadašnje direktorice Gradske knjižnice prešla je na poslove diplomiranog knjižniča­ra u toj knjižnici. U tom razdoblju naukovala se uz pomoć i nadzor vrhunskih stručnjaka. To su bila dragocjena iskustva i znanje koje je kasnije uspješno primijenila u vođenju knjižnice.
Od 1973. godine do 1983. godine voditeljica je Knjižnice Trešnjevka. Bilo je to razdoblje intenzivnog širenja knjižnične djelatnosti na području te po broju stanovnika velike zagrebačke općine. Uz stručnu pomoć Matične službe i stručnih službi ustano­ve neposredno je vodila širenje mreže knjižnica na području općine Trešnjevka te izgradnju novih ili preuređenje postojećih knjižnica: 1978. godine otvorena je Knjižnica Prečko; 1980. godine otvorena je Knjižnica Voltino; adaptirana je knjižnica Ljubljanica; otkupljen je prostor za buduću knjižnicu Knežija; 1983. godine završena je adaptacija središnje općinske knjižnice. Otvorenje novih ili preuređenih knjižnica pratilo je znatno proširenje oblika rada, povećanje broja korisnika i djelatnika, a rad s djecom je zapažen te je zauzimao visoko mjesto među knjižnicama u gradu.
Iskustva stečena na tim poslovima bila su kolegici Anki Katić-Crnković izazov za preuzimanje složenijih poslova. Već je tada zamjenjivala glavnu direktoricu Knjižnica grada Zagreba.
Od 1983. godine voditeljica je Grad­ske knjižnice. O radu Grad­ske knjižnice ovisio je stručni rad i u svim ostalim narodnim knjižnicama grada i Zagrebačke županije. Značajan broj djelatnika Gradske knjižnice obavljao je poslove matične službe. Kao voditeljica Gradske knjižnice radi na objedinjavanju stručnih poslova u narodnim knjižnicama grada. Nakon što je 1980. godine uvedena centralna obrada, uvedena je i koordinirana ili centralizirana nabava knjiga i knjižnične građe. Također, objedinjeni su poslovi informacijske službe kao što su bibliografski popisi, bilteni prinova s anotacijama, kalendar godišnjica itd. koji se re­dovito šalju narodnim knjižnicama u gradu i šire.
Godine 1985. godine otvoren je Multimedijski centar u dječjem odjelu Gradske knjižnice. Djelatnici tog odjela prenose svoja iskustva i sudjeluju u koncipiranju rada dječjih odjela u novoizgrađenim knjižnicama.
U tom razdoblju kolegica Anka Katić-Crnković posebno se posvetila izradi i provođenju programa informatizacije, ponajprije Gradske knjižnice u kojoj su se kompjute­rizirali poslovi centralne katalogizacije i poslovi posudbe. Program posudbe knjiga prenesen je iz Gradske knjižnice i u ostale knjižnice u sastavu Knjižnica grada Zagreba.
Od 1992. godine obnaša dužnost ravnateljice Knjižnica grada Zagreba.
U razdoblju vrlo teških i zahtjevnih godina radila je na novom ustrojstvu mreže narodnih knjižnica u Zagrebu, proširenju knjižnične dje­latnosti i informatizaciji cjelokupnog poslovanja. U tom razdoblju je preseljena u novi prostor Knjižnica Trešnjevka, a zatim je preseljena u novi, preuređen prostor na Starčevićevu trgu Gradska knjižnica. Također, proširen je i preuređen prostor u Knjižnici Sesvete.
Na osnovu svog stručnog rada objavljivala je članke u mnogim stručnim glasilima. Bila je predsjednica Sekcije za narodne knjižnice Hrvatskog knjižničarskog društva. Doprinijela je aktivnom sudjelovanju Knjižnica grada Zagreba u radu međunarodnih udruženja poput Intamela i IFLA-e.
U 1998. godini za svoj doprinos struci kolegica Anka Katić-Crnković primila je odlikovanje Republike Hrvatske - Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića. U istoj godini dobila je i najveće stručno priznanje knjižničarske struke - KukuIjevićevu povelju. Odlazi u mirovinu 31. prosinca 2000. godine.

Poštovani članovi obitelji, ovom prigodom upućujem vam u ime djelatnika Knjižnica grada Zagreba našu iskrenu sućut.
Neka je vječna hvala i slava dragoj kolegici Anki!

Počivala u miru!“